Pustule, bubite rosii-roz pe limba

113 comentarii 1 2 3 4
0
20-05-2010, ora 15:34
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Poate ar trebui sa va examineze un infectionist!
0
28-05-2010, ora 09:09
raamonaa
Nu este medic/terapeut
raamonaa
Buna ziua! Am si eu o problema asemanatoare cu cele de mai sus dar ceea ce ma ingrijoreaza cel mai mult este ca au inceput sa imi apara cam din toamna anului trecut si pana in prezent imi reapar frecvent. Imi apar si pe limba niste bubite uneori rosii alteori albe iar pe buzele interioare la fel albe dar seamana cu o rana mica care ustura si ma jeneaza cand mananc. Spre rusinea mea nu am fost inca la un medic dar cred ca o voi face curand pt ca am citit pe net tot felul de chestii care m-au speriat. ca ar putea fi SIDA, sifilis, candidoza sau ulcer aftos, etc. Va rog daca ma puteti ajuta cu o parere si un sfat ca sa ma mai linistesc. Sper sa nu primesc o veste proasta. Va multumesc mult!
0
03-06-2010, ora 21:34
ghirish
Nu este medic/terapeut
ghirish
Buna seara, am si eu o intrebare. De vreo luna nu pot sa inghit bine... imi simteam gatul uscat, aveam ceva albicios in gura, si simteam ca mi se blocheaza mancarea in gat... acum am observat ca niste bubite mici pe limba ca niste cosulete si din acelea am vazut ca iese ceva alb ca o pasta... nu stiu daca din cauza lipsei de mancare sau din alta cauza, cateodata am senzatia de ameteala. Am fost la medic dupa ce am avut intr-o zi febra 38, 9 si atunci aveam amigdalita..asa mi-a spus... apoi am fost la orl si mi-a spus ca am angina acuta. Acum vroiam sa merg in cluj la un control mai amanuntit, dar sper sa imi puteti spune parerea dumneavoastra despre simptomele mele. Va multumesc
0
14-06-2010, ora 20:44
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru raamonaa:
V-ati gandit foarte bine: mergeti la un dermatolog!
0
14-06-2010, ora 20:45
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru ghirish:
Mergeti la Cluj!
0
12-07-2010, ora 11:52
oana diana
Nu este medic/terapeut
oana diana
Buna ziua,

De cateva zile mi-au aparut pe limba niste bubite de culoare roz, iar pe varful limbii dungi albe care la atingere sunt dureroase..culoarea limbii nu e chiar normala..e putin alba pe mijloc..parca ma strange si gatul...care ar putea fi cauza? Unde ar trebui sa merg la medic? (deramtologie, orl?)

va multumesc!
0
16-07-2010, ora 00:13
maryus26
Nu este medic/terapeut
maryus26
buna ziua.domnu doctor mia iesit niste bubite pe limba..si ma ustura, ma inteapa.ce pot face??e ceva grav??
0
16-07-2010, ora 00:16
maryus26
Nu este medic/terapeut
maryus26
va multumesc
0
18-07-2010, ora 17:09
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Amandoi trebuie sa ajungeti fie la un dermatolog, fie la un ORL-ist.
0
03-11-2010, ora 17:26
ailoi
Nu este medic/terapeut
ailoi
buna seara domnu doctor, fetita mea de 5 ani are limba geografica de la virsta de 1, 5 ani.Spuneti va rog daca se trateaza asa ceva, si daca poate sa dea complicatii in viitor.multumesc
0
09-11-2010, ora 17:02
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Nu necesita tratament si nu da complicatii!
0
16-02-2011, ora 20:01
alexandreu11
Nu este medic/terapeut
alexandreu11
buna ziua domnule doctor pe varful limbi mi-au aparut niste bubite ca niste basicute dar nus mari cum ar fi o basica normala sunt toate la un loc cat una normala nu am deranjeaza deloc cand mananc nu ma ustura dar sunt acolo si ma deranjeaza ce credeti ca pote fi am intrebat pe cneva din domeniu medical si mia spus ca este candida / daca vreti am sa va trimit si o poza //multumesc mult
0
21-02-2011, ora 15:28
mgraz
Nu este medic/terapeut
mgraz
Papilele gustative de pe varful limbii sunt iritate, inrosite. Am o senzatie de usturime, de arsura. Senzatia este permanenta cu intensificari in momentul in care intru in incaperi in care se folosesc odorizate pentru camera sau pentru toalete. Mentinez ca nu am luat medicamente si nici nu lucrez in mediu toxic. Pot sa va spun ca nu este transmisibil.
0
10-03-2011, ora 21:33
sorin19
Nu este medic/terapeut
sorin19
buna seara, de 4-5 zile mi-au aparut pe limba inspre laringe niste bubite albe(parca ar fi besici), precizez ca ma deranjaza cand mananc picant sau fierbinte sau cand beau suc cu acid...daca imi puteti da un sfat cum sa procedez sa imi treaca!!!multumesc anticipat!!!
0
12-04-2011, ora 23:24
namarya
Nu este medic/terapeut
namarya
Buna seara!am si eu o problema care ma framanta fff foarte rau...In urma cu 2 luni am luat pastila de slabit si simteam tot timpul senzatia de gura uscata (cu toate ca beam apa)am constatat ca dupa 14 pastile luate in cerul gurii eram foarte foarte rosie iar pe amigdalesi lueta am niste basicute, fapt pentru care m-am speriat fff tare.Am mers in spitalul unde lucrez la un medic ORL-ist si mi-a spus ca trebuie sa merg sa mi se faca biopsie la o clinica buco-mazilo-faciala ca am HPV nu imi venea sa cred ce-mi spunea si am mai mers la o clinica privata unde am facut un alt consult ORL si mi s-a spus ca nu este nici un HPV ca din cauza ca aveam gura uscata am facut retentie de saliva si de aceea mi-au aparut acele basici si roseata in gat.Mi-a administrat spalaturi cu apa bicarbonatata si tamtum verde spray de 2/zi.Acum nu mai sunt rosie iar acele basicute tot le mai am, as dori sa stiu si parerea dumneavostra, ce credeti ca ar putea fi?Astept un raspuns, Multumesc!
0
12-04-2011, ora 23:25
namarya
Nu este medic/terapeut
namarya
Am uitat sa spun ca acele basiti nu ma ustura nu ma doare, nu simt nici o jena in gat.
0
05-08-2011, ora 01:36
yce93
Nu este medic/terapeut
yce93
buna seara! ca si celelalte persoane am si eu acele bubite in "fundul" limbii! am fost la doctorul de familie de vreo saptamana si mi-a dat nistatina, eurespal si eurovita + bioparox si mi-a spus sa fac si gargara cu ceai de musetel cu bicarbonat!
tin sa mentionez ca am si limba crapata (geografica) si acele bubite tot nu au disparut! ce e de facut? exista si alte metode de a le ineparta?
0
05-08-2011, ora 11:57
toadercristina
Nu este medic/terapeut
toadercristina
Buna ziua! De 3 zile am la baza limbii niste bubite rosiatice care arata ca niste papile gustative umflate care nu ma deranjeaza in niciun fel doar ma usutra putin gatu.nu pot ajunge la doctor decat peste 7 zile si as vrea sa stiu daca e candida cum o pot trata si daca se ia prin sarut.

Va multumesc!
0
07-08-2011, ora 23:34
yce93
Nu este medic/terapeut
yce93
[[[05-08-2011, ora 01:36
Autor: yce93

buna seara! ca si celelalte persoane am si eu acele bubite in "fundul" limbii! am fost la doctorul de familie de vreo saptamana si mi-a dat nistatina, eurespal si eurovita + bioparox si mi-a spus sa fac si gargara cu ceai de musetel cu bicarbonat!
tin sa mentionez ca am si limba crapata (geografica) si acele bubite tot nu au disparut! ce e de facut? exista si alte metode de a le ineparta?]]]

CAM IN CAT TIMP DA-TI RAPUNS INTREBARILOR?
0
18-08-2011, ora 10:23
Misha l
Nu este medic/terapeut
Misha l
buna ziua.am aceeasi problema...mi'au aparut niste bubite rosii mici dar putin cam multe, pe limba.mentionez ca am acea senzatie de usturime.cele mai multe se gasesc localizate pe varful limbii, sub limba si pe lateral..sunt mai putine spre baza..as vrea sa stiu de ce au aparut si ce pot face pt a scapa de acea senzatie de usturime.multumesc anticipat
0
08-02-2012, ora 13:33
danutzu123
Nu este medic/terapeut
danutzu123
salut, ati reusit sa rezolvati ceva? imi puteti recomanda un medic bun din bucuresti, am aceleasi probleme ca si voi, de o luna de zile nu reusesc sa scap de bubitele rosii de pe limba, si astazi ma ustura de mor de nici nu ma pot concentra la munca la nimic. Sau spuneti mi cum ati reusit sa scapati.
0
25-04-2013, ora 22:25
wizzy18
Nu este medic/terapeut
wizzy18
Am si eu o problema asemanatoare.Am pe limba in spate bubite rosii pe mijloc si pe margine sunt multe si micute rosii spre roz ce poate fi si ce pot face?!
0
16-04-2014, ora 17:22
diana dia
Nu este medic/terapeut
diana dia
Buna ziua! De 2 saptamani am bubite la baza limbii si in gat... Si limba incarcata. Am facut spalaturi cu bicarbonat si nimic...am luat 2 pastile fluconazol 150mg si nimic...acum iau nistatina comprimate.. Dar tot nimic.. Ce as putea face?
Adaugă un comentariu / răspuns
113 comentarii 1 2 3 4

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Aspectul limbii - element de diagnostic facil cu AI
  •