Alaptare vs Anestezic pt RMN

18-03-2014
zanamica
Nu este medic/terapeut
zanamica
Baietelul meu de 14 luni trebuie sa efectueze un RMN cat de curand, si as vrea sa il adorm la san in loc sa i se administreze un anestezic. Este posibil? Ce se intampla daca se trezeste inainte de a fi gata examenul?
4 comentarii
0
18-03-2014, ora 14:40
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
Pediatrie, Timisoara
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
Buna ziua.
Pacientul trebuie sa stea linistit in timpul investigatiei RMN, care poate dura zeci de minute. La pacientii la care se estimeaza ca nu pot coopera (cum sunt copiii mici - cazul baietelului D-voastra) se practica anestezia. Adormirea la san nu se poate aplica in aceasta situatie. RMN se efectueaza conform unui protocol care vi se va explica. Multa sanatate!
0
18-03-2014, ora 17:22
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
AR FI FRUMOS SA FIE ASA USOR pt a face RMN dar cred ca nai facut niciodata un rmn pt ca altfel stiai ca in timpul lui este zgomot si se urmeaza cateva comenzi la adulti.
0
20-03-2014, ora 13:00
zanamica
Nu este medic/terapeut
zanamica
Nu, nu am facut RMN pana acum, si acum trebuie sa ii fac copilului de 1 an si 2 luni, care nu va avea cum sa urmeze nici o comanda, adormit fiind. M-am documentat si am vazut si filmulete, deci stiu si de zgomot. Conform neurologului copilului e posibil, a mai avut pacienti care au reusit cu multa rabdare si intelegere.

Grija mea este vis-a-vis de anestezie, de posibile reactii sau alergii, existand un precedent de deces la un copil de 3 ani in urma anestezierii pt RMN. Exista o varainta de a testa substanta inainte, sau parintele trebuie sa semneze cu ochii inchisi ca isi asuma un astfel de risc?
0
20-03-2014, ora 13:22
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
Normal ar fi sa se faca un test de alergie dar la mine doar mau intrebat dupa care am semnat fisa ca nu sunt alergic.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Caracteristicile laptelui matern
  • Alimentația mamei în perioada alăptării
  • Sfaturi pentru alăptarea la sân
  • Pompele de sân
  • Alăptarea și cofeina
  • Anestezia dentară
  • Alăptarea în sarcină
  • Alăptarea după cezariană
  • Dispozitivul care monitorizează starea de conștiență pe durata anesteziei
  •