Alchazia. Ce semnifică???

17-01-2018
maria_suflețel
Nu este medic/terapeut
maria_suflețel
Socrul meu a fost internat de curând în spital de mai multe ori. Printre altele la ultima internare iau spus că are alchazie cardi. Pe foaia de externare la diagnostic scria "Formațiune tumorală esofag mediu interior și cardial sangeranda stenozanta hds melena".
As vrea să știu ce semnifică " alchazia" si de ce ar fi putut fi cauzată. Din ce am înțeles este o boală rară dar tot nu înțeleg în ce constă.
Si al doilea lucru ce nu-l înțeleg este ce legătură are cu tumoarea.
5 comentarii
0
18-01-2018, ora 15:29
Dr. Adrian Platon
Chirurgie generala, Bucuresti
Dr. Adrian Platon
Buna ziua.
Achalazia e o tulburare in dinamica esofagului - caracterizata de dificultate la inghitire, regurgitare si dureri presternale, uneori.
In cazul socrului cauza e tumora esofagiana descoperita.
0
18-01-2018, ora 16:24
maria_suflețel
Nu este medic/terapeut
maria_suflețel
Întradevăr că socrul meu are de ceva vreme, chiar să zic vreo doi ani, probleme de vărsături care se accentuasera în ultima vreme.
Deci să înțeleg că această alchazie este cauzată de tumoare?
El și-a făcut anul trecut niște investigații. Nu pot înțelege cum de nu a fost văzută?
0
18-01-2018, ora 16:33
maria_suflețel
Nu este medic/terapeut
maria_suflețel
Aici unde a fost internat i sa spus că trebuie operat. Dumneavoastră ce părere aveți există tratament sau trebuie neapărat operat. Lui ii este un pic frică de operație.
Si cam unde ar fi mai indicat? O cumnata îl sfătuise să meargă la spitalul militar. E bine acolo ? Ori unde e mai bine?
0
18-01-2018, ora 17:05
Dr. Adrian Platon
Chirurgie generala, Bucuresti
Dr. Adrian Platon
Buna ziua.
Da, are indicatie operatorie. Si la Spitalul Sf Maria poate incerca.
0
25-01-2018, ora 06:07
maria_suflețel
Nu este medic/terapeut
maria_suflețel
As vrea să știu dacă este complicată operația pentru ce are socrul meu. El până la urmă a plecat la spitalul militar Carol Davila azi noapte.
Sperăm să fie totul bine. Dar ne facem griji, fiind vorba de o tumoare.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici