alcool in prima luna de sarcina

20-01-2012
aalice
Nu este medic/terapeut
aalice
Buna ziua.Astazi am aflat ca sunt insarcinata in 7 saptamani si sunt terifiata de faptul ca toata luna decembrie (deci pana acum 3 sapt.) am consumat cate o bere aproape zilnic, pepsi si de Anul Nou un pahar de sampanie, fara sa stiu ca sunt insarcinata.In ce fel poate afecta asta sanatatea si dezvoltarea viitorului copil? Exista riscul de a avea malformatii? Va multumesc!
5 comentarii
0
20-01-2012, ora 16:02
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
intrebare:
- femeie..si ai consumat 3 saptamani APROAPE zilnic CATE o bere???????????

FARA COMENTARII !

O zi buna iti doresc!
0
20-01-2012, ora 18:03
mihaelaberea
Nu este medic/terapeut
mihaelaberea
Si daca e femeie si a consumat bere ce??nu pot sa cred ca am ajuns in secolul asta si tot mai avem prejudecati de acest gen.Femeia e e ingrijorata iar tu o pui la zid.Foarte urat din partea ta!Banuiesc ca tu nu ai consumat niciodata alcool...
In alta ordine de idei, Aalice, daca ai consumat alcool trebuie sa discuti cu medicul care te are in evidenta pentru a te informa daca este sau nu vreun risc.Eu zic sa nu te ingrijorezi, totul va fi bine.
0
20-01-2012, ora 20:14
Dr. Costin George Adrian
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Costin George Adrian
Riscul de a afecta sarcina este foarte mic la cantitatea pe care ai folosit-o tu si pentru ca ai consumat pana in urma cu 3 saptamani. Riscul este reprezentat de Sindromul Alcoolic Fetal, care apare la doze mult mai mari de alcool ingerate.
0
22-01-2012, ora 16:40
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Stai linistita caci nu se va intampla nimic cu micutul, nu iti recomand sa faci avort. Se va dezvolta normal, nu-ti fa griji. Insa sa ai grija ca pe perioada sarcinii sa nu mai consumi alcool zilnic si / sau in cantitati mari.Daca iti doresti un copil sanatos sa te alimentezi bine si sa te abtii de la alcool si de la fumat.
0
23-01-2012, ora 15:09
aalice
Nu este medic/terapeut
aalice
Va multumesc pentru raspunsuri si pentru critici. De la inceputul lui ianuarie nu consum alcool, cafea, pepsi si nu fumez. Imi iau vitaminele prenatale cu regularitate. Doar ca nu ma asteptam sa se intample, iar daca s-a intamplat suntem fericiti (acum mult mai linistiti) si asteptam sa vina sanatos pe lume si sa ne bucuram de el asa cum ne bucuram si de fetita noastra in varsta de 5 ani. Multumesc tuturor!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Efectele consumului de alcool asupra performanțelor sexuale la barbați
  • E voie să bei alcool în timpul sarcinii?
  • Pot să beau alcool dacă iau medicamente?
  • Alcoolul, femeile și disponibilitatea sexuală
  • MIT: O tărie consumată înainte de masă crește pofta de mâncare
  • MIT: Cafeaua combate mahmureala
  • MIT: Alcoolul te ajută să dormi mai bine
  • Consumul de alcool în preajma concepției poate crește riscul de diabet al copilului
  • Exercițiile de aerobic pot proteja ficatul de efectele consumului cronic de alcool
  •