Alergic la transpiratie

01-09-2016
IUL23
Nu este medic/terapeut
IUL23
Buna

Sunt Iulian am 49 ani iar intrucat v-am gasit pe net site-ul, imi permit sa va scriu problema cu care ma confrunt.

Am perioade din an mai ales vara la caldura cand dupa depunerea unui efort considerabil derulat in scurt timp, transpir abundent si imediat dupa un minut ma apuca o mancarime pe spate pe arie generala de nu stiu ce sa fac.Mancarimea e agresiva, e pe toata aria spatelui, aproape ca doare.Criza dureaza vreo 25-35 minute dupa care senzatia se muta pe piept si burta, apoi daca nu am bafta se transfera si pe picioare.Am luat antihistamice care au efect, dar tot dureaza pana isi fac efectul.Aerius sau Clorfeniramin sunt ok. Problema e ca si dupa ce trece agresivitatea mancarimilor, acestea persista prin intepaturi, furnicaturi si tot niste mancarimi dar mai usoare ca durata si intensitate.

Am bafta ca daca nu e cald sau nu fac efort mare nu patesc nimic, dar acum mai nou ma manaca spatele fara aceste cauze.Iarna nu am avut nimic, anul trecut in vara am mai avut asa manifestari.
Este cumva o boala sau e o alergie la transpiratie sau caldura? Ce medicamente sa iau? Ce unguente sunt indicate? E vindecabila boala asta? Exista ceva naturist eficient pentru asa ceva?
O fi dermatita seboreica?
In speranta ca imi veti raspunde, va multumesc anticipat.

Cu deosebit respect,
Iulian
4 comentarii
0
05-09-2016, ora 12:41
Dr. Artenie Claudia
Dermatovenerologie, Iasi
Dr. Artenie Claudia
Buna ziua,
Cel Mai probabil aveti urticarie colinergica. Ar fi bine sa mergeti la un medic dermatolog.
O zi buna,
Dr Claudia Artenie
Medic primar dermatolog
0
11-10-2016, ora 15:02
IUL23
Nu este medic/terapeut
IUL23
Va multumesc mult pentru raspuns.Am uitat sa precizez faptul ca la toate crizele pielea nu e afectata absolut deloc, neaparand zone rosii, besicute, papule cu lichid, etc.Pielea e absolut normala, curata doar ca mancarimile sunt pe arii intinse si intense.Multumesc!
0
18-11-2020, ora 08:19
Andre1234
Nu este medic/terapeut
Andre1234
Buna ziua! Ați găsit vreun remediu pt aceasta problema? La mine s-a declanșat la începutul acestui an, iar mâncărimile au ținut aprox 3-4 luni(Ianuarie-aprilie) dupa care au încetat. De aseara s-au declanșat din nou mâncărimile însoțite de senzația de furnicături, arsuri. Fac precizarea ca pe piele nu apare nimic, foarte rar, doar mici pete rosii care dispar imediat, aproape insesizabile uneori. Pe mine ma mananca tot corpul(ochii, nasul, capul, membre). Va rog sa imi dați un răspuns, poate ma ajuta si pe mine. Multumesc!
0
15-02-2021, ora 14:40
IUL23
Nu este medic/terapeut
IUL23
Nu am gasit niciun remediu, dar posibil ca alimentatia a avut un rol important, caci acum sunt foarte rare asemenea manifestari.Posibil e o stre alergica ce poate disparea asa cum a aparut datorita alimentatiei si a neexpunerii la factorii ce-au determinat aparitia sa.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • MIT: Prin transpirație eliminăm toxinele din organism
  • Alegerea corectă a deodorantului
  • De ce transpirăm?
  • Transpirația excesivă (hiperhidroza)
  • Un nou pas spre crearea unui medicament pentru tratarea rapidă și completă a alergiilor
  • Introducerea precoce a produselor alergene în alimentația copilului poate reduce riscul de sensibilizare
  • Risc de alergii mai mic la copiii care își ronțăie unghiile sau sug degetul
  • Spălatul pe mâini - o altă perspectivă
  • Glicemia ar putea fi măsurată prin analiza transpirației
  •