Alergică la prea multe

14-08-2015
valy10
Nu este medic/terapeut
valy10
Buna ziua, am si eu o Prb pe lângă multe altele...acum un an de zile mi-am facut analize pentru alergie, si mi-a ieşit ca sunt alergică la 3 tipuri de mucegai, mi S-a dat tratament la prânz aerius si seara xyzal, dacă mâncam cv mai vechi sau si pâinea dk nu era din ziua respectiva, simţeam ca mi se umfla gâtul si pielea era f sensibilă...si cu apa dacă m-a spălam m-a umflăm, trb sa folosesc săpun cu sulf...dupa câteva luni m-am simţit m-ai bn, si am renunţat la xyzal...Prb este ca de 2 luni iar le i-au p amândouă...nu mai am pielea sensibila, dar mi se umfla gâtul si am avut momente knd simţeam ca nu am aer...am devenit alergică la anumite fructe, la anumite dulciuri, la sucuri...la multe...câteodată ma apuca disperarea...ce sunt toate astea...in loc sa-mi dispară mie mai rău îmi este???
Mi-e frica câteodată sa mai mananc cv...
1 comentarii
0
21-08-2019, ora 19:33
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Pneumologie, Iași
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Bună seara! Evitați mucegaiurile și evitați produsele din comerț care conțin coloranți, conservanți, aditivi alimentari, încercați o dietă cât mai bio și luați tratamentul prescris de alergolog. În cazul în care după respectarea recomandărilor mele, simptomele mai persistă, mergeți din nou la alergologie pentru investigații suplimentare și eventual modificarea schemei de tratament. O seară liniștită!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Risc de alergii mai mic la copiii care își ronțăie unghiile sau sug degetul
  • Spălatul pe mâini - o altă perspectivă
  • Viaskin Peanut - plasturele care tratează alergia la arahide
  • Alergie sau răceală?
  • Un nou dispozitiv pentru detectarea rapidă a alergenilor alimentari
  • Antibioticele în exces pot crește riscul de apariție a alergiilor
  • O nouă abordare de îngrijire a persoanelor care suferă de alergii
  •