Alergie?

09-03-2010
rumana35
Nu este medic/terapeut
rumana35
Buna ziua de aproximativ 2 ani am o problema. Nu am reusit sa imi dau seama de la ce poate sa fie aceasta alergie. sunt mereu rosie (iarna si vara) la decolteu, in unele parti ale gatului si obraji(cateodata usor umflati). Am facut repetate analize si mi-au iesit perfecte, am fost de doua ori la un dermatolog dar tratamentul pe care mi la prescris mi-a facut mai mult rau, mai iritata(o crema cu cortizon) si am renuntat. stie cineva vreun tratament as prefera naturist pt asa ceva ? va multumesc
4 comentarii
0
10-03-2010, ora 11:58
luciana.l
Nu este medic/terapeut
luciana.l
Bună! Adoptaţi o dietă sănătoasă care să vă furnizeze toţi nutrienţii de care au nevoie pielea şi sistemele digestive şi imunitar pentru a lupta împotriva alergiei.
*Încercaţi să consumaţi în mod regulat creson pentru a reduce gravitatea eczemei.
*Beţi zilnic un pahar de suc de sfeclă, morcovi, şi apă in mod egal.
*Luaţi zilnic suplimente de vitamine A şi B, complex de zinc, care calmează inflamaţia.
*Vitaminele C şi E şi flavonidele pot, deademenea, combate dermatitaalergică.
*Gălbenelele şi rocaină sunt antiinflamatoare şi calmează iritaţia pieli.
*Eliminaţi alimentaţia nesănătoasă.
Multor dermatite nu li se cunosc cauza, însă calitatea sistemului imunitar, poate determina sau, nu, apriţia lor.
0
10-03-2010, ora 15:35
rumana35
Nu este medic/terapeut
rumana35
De o saptamana am inceput iau vitamina A+E.Nu pot sa zic ca vad vreo ameliorare(sunt tot rosie). O sa incerc ce mi-ai recomandat. Alimentatia pe care o folosesc cred ca este sanatoasa. Nu folosesc dulciuri, mancaruri grase, consum multe fructe si beau cel putin 2litri de apa la zi(un fel de dieta ).
Va multumesc mult pt raspuns.
0
11-03-2010, ora 13:31
geanix86
Nu este medic/terapeut
geanix86
Eu m-am vopsit bruneta si am facut alergie am facut la bubite prin cap si pe langa ureche, la ceafa, pe frunte si ma scarpin intruna.Cred ca vopseaua era expirata sau era prea puternica.Am luat clorferamina si calciu+D3 asa mi-a dat farmacista.Nu am fost la medic deoarece nu am asigurare.Sfatuiti-ma si pe mine ce sa fac aveti vreun remediu?
0
19-03-2010, ora 11:41
luciana.l
Nu este medic/terapeut
luciana.l
Bună! Decoloratul, permanentul şi unele vopsele pot afecta părul şi pielea capului.
Încercaţi să nu vă scărpinaţi, deoarece iritaţia se agravează, generând o infecţie.
Evitaţi să faceţi băi fierbinţi pentru ca usucă pielia şi poate inrăutăţi iritaţia.
Folosiţi un agent de curăţare blând, fără săpun, sau spălaţi-vă numai cu apă.
Gălbenelele, muşeţelul, şi rocaina, sunt antiinflamatoare şi sunt ideale pentru alinarea mâncărimii.
Faceţi o compresă rece muiată în ceai de gălbenele sau rocaină şi aplicaţi-o pe zonele afectate
Pentru a preveni agravarea pieli, cnsumaţi alimente bogate în proteine, caroten, acizi graşi esenţiali, fier, silice, zinc, vitamine B(mai ales biotină), C şi E.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: