alergii ale pielii???

22-09-2005
oanacristinab
Nu este medic/terapeut
oanacristinab
Aparitia unor "bubite" rosii, insotite de o usoare mancarime, numai in zona fetei...e o alergie?
16 comentarii
0
25-09-2005, ora 00:00
Dr.Anca Zbranca
Nu este medic/terapeut
Dr.Anca Zbranca
Poate fi si o alergie, si o iritatie.Se recomanda igiena blinda, curatirea fetei cu un lapte demachiant fara parfum si conservanti sau un lapte de corp pentru bebelusi apoi clatire cu apa simpla sau cu apa demachianta.
Daca preferati sa va spalati pe fata cu sapun alegeti unul pentru igiena bebelusilor sau un "sapun gras" cumparat din farmacie.Daca fata continua sa aiba mici leziuni rosii, pruriginoase si dupa ce renuntati o perioada la orice fard, fond de ten sau crema parfumata, adresati-va medicului dermatolog pentru a va prescrie o crema pe baza de cortizon pe care sa o
flositi maximum zece zile.
Cu consideratie, profesor doctor Anca Zbranca
0
27-02-2009, ora 18:36
nicoteodorescu
Nu este medic/terapeut
nicoteodorescu
Cum pot sa dau si eu o solutie pentru rinita alergica? Am rinita alergica de mai multi ani.Am tot luat antialergice de m-am saturat.Am luat mult timp Aeris.Nu mai iau acum pt. ca am descoperit tinctura de propolis. Cu asta am o viata normala.Insa in primele luni abia daca simteam ceve.Aveam impresia ca mi se pare. Am luat asa :3 saptamani 3 sticlute apoi pauza- iar 3 saptamani 3 sticlute iar pauza de 3 saptamani si alte 3 saptamani in care am consumat 3 sticlute de tinctura de propolis.Atunci am putut spune sigur ca asta e solutia.Asta e solutia daca nu -ti permiti sa faci o desensibilizare.Nu recomand copiilor sau celor alergici la propolis.Eu am 29 de ani. Stranutam si de 30 de ori pe zi. De obicei bolile alergice sunt legate si de un sistem imunitar slabit. Propolisul intareste f. mult sistemul imunitar dar trebuie rabdare. Cam asta am avut de spus. Sper sa fie cineve care sa se foloseasca de aceasta informatie dar cel mai bine e sa nu aiba nimeni neveie. La revedere!
0
08-10-2009, ora 20:16
relu67
Nu este medic/terapeut
relu67
Am mancarimi si usturimi mari la nivelul fetei, iar sub ochi mi se umfla pielea si asta dupa primele zile de munca ale saptamanii. Dupa cateva zile de repaus imi trece, dar trebuie sa merg la munca. Lucrez intr-un domeniu cu praf produs din lustruirea a pieselor lacuite, cu ajutorul unor paste (polis). Am observat ca si la praful din domeniul constructiilor am aceleasi probleme, dar intr-un mod mult mai redus. NU stiu ce sa mai fac, am fost si la doctor, dar degeaba. Momentan nu pot sa-mi schimb locul de munca. Ce sfaturi imi puteti da? Va multumesc.
0
09-10-2009, ora 12:06
nicoteodorescu
Nu este medic/terapeut
nicoteodorescu
Salut! E tot o alergie, o sensibilitate ceea ca ai tu. Stiu ca e greu pentru ca ceilalti probabil nu folosesc dar incearca sa folosesti si o masca de praf. Se poate respira bine cu ea pe fata.si apoi orice sensibilitate sau alergie, o poti ameliora mult intarindu-ti sistemul imunitar care va lupta mult mai bine contra sensibilitatii sau alergiei. Cind o alergie se manifesta, inseamna ca sistemul imunitar e cam slabit undeva.Intarindu ti Sis Imunitar cu tinctura de propolis, de exemplu, il faci sa lupte mai bine impotriva alergiei si cu cit mai bine il intaresti cu atat nu se mai manifesta alergia pt ca organismul lupta mai bine. Asta e secretul.Iti trebuie rabdare. Eu am consumat si o sticluta de propolis la 3-4 zile si m-am simtit foarte bine. Sa nu pui tinctura de propolis in lichid fierbinte ca se pierd proprietatile si nici intr-unul rece ca se ia pe cana tot si iar il pierzi. Poti sa il iei pe o bucata de paine sau asa cum e el numai ca trebuie sa nu ajunga la masele ca le cam ataca(are 70 de grade).Trebuie sa ajunga in cerul gurii si imediat dupa ce a ajuns, bea apa.Nu se ia pe cerul gurii pt ca deja s-a combinat cu saliva si se dizolva. Trebuie un pic de exercitiu la inceput. Ai grija sa nu fii alergi la propolis. Incearca, pt asta cu o cantitate mica. Trebuie rabdare. Mie mi-a ajutat tare greu, adica tarziu dar f f f mult. Nu la toti e la fel referindu-ma la timpul in care simti un ajutor. Succes! Sper sa fie mai bine cit de repede! Daca conduci... n-am idee daca poate afecta sau nu rezultatul etilotestului. Cauta alte forme de pastrare a propolisului.Sa nu fie polen sau altceva. O zi buna!
0
09-10-2009, ora 18:58
relu67
Nu este medic/terapeut
relu67
Multumesc foarte mult. Dar idea cu masca de praf nu cred ca este buna, deoarece eu ma irit si pe frunte si pe pleoape si ma umflu si in jurul ochilor. Cu intarirea sistemului imunitar cred ca ai dreptate. Inca odata, multumesc. O zi buna!
0
10-10-2009, ora 15:07
nicoteodorescu
Nu este medic/terapeut
nicoteodorescu
Cu placere!Eu -m-as gandi ca si ceea ce inhalezi poate provoca iritarea ochilor ca toate comunica intre ele. Masca acopera nasul.Stiu si eu.Eu as incerca si cu masca sa vad daca pot obtine macar un mic efect. Oricum costa 1000 de lei vechi, la farmacie. Sper sa mai poarte cineva pe acolo, ca oricum e bine.Nu stiu, faci cum crezi. O zi buna!
0
19-06-2010, ora 00:14
gabytza v
Nu este medic/terapeut
gabytza v
ce tratament cu efect mai rapid se poate folosi pt alergie la nivelui tenului cu mancarime ?am aceasta problema de 2 luni si nu reusesc sa inteleg nici cauza si nici cu ce sa tratez, am incercat tot felul de produse am luat si antistaminice, am fost la dermatolog si nu ma ajuta nimic.
0
26-06-2010, ora 05:30
lilitza
Nu este medic/terapeut
lilitza
Am problema mincarimii a corpului, indeosebi palmelor, capului, gitului, in timp ce ma scarpin mi se umfla toate zonele care sunt atinse si se inrosesc, apoi dispar.A inceput de 5 ani in urma dupa care primii2 ani am stat numai prin spitale si in timpul tratamentului a fost ok, dupa ce terminam trat aparea apoi aceleasi simtome, mincarimi.Dupa 2 ani a disparut spontan.Am fost cea mai fericita dar fericirea mea a decurs 3 ani si iata de 5 zile numai pot, iarasi mincarime si umflaturi etc, ajutati-ma cu un sfat.Ce sa mai fac?
0
29-07-2010, ora 20:02
pavelo
Nu este medic/terapeut
pavelo
Buna ziua, numele meu este Paul de o periada de timp fac alergie la ceva si sincer sa fiu NU STIU CE ESTE.am fost la 2 doctori dar se pare ca nici unul nu poate sa-mi dea un rezulatat estimativ SI SA-MI SPUNA CE AM DE FAPT, alergia pe care o am este cam de 2-a ori de SAPTAMANA acesta apare prin iritare interioara a nasului- scurgeri nazale abundente transparente-stranuturi excesive-ochi lacrimand si durere de ochi, mi-am facut testul alergic nu a reesit nimic concret am incercat" XYZAL" deoarece asa mi-a spus doctorul dar sunt momente cand a-si face efectul si-s momente can nu de fapt si de drept fara nici un folos, astazi am fost la un alt doctor care mi-a dat acelasi verdict nu stie ce este si nu stie ce sa-mi dea si mi-a prescris un Spray de nas si Picaturi pentru ochi, nici un fel de tableta nici un fel de pastila.de tinut minte un lucru acesta alergie sau reactie alergica apare si dispare faca sa-i fac nimic., maximmumul de localizare ca si timp este de 24 de ore...sincer sa fiu NU STIU CE ESTE PENTRU AC NICI UN DOCTOR NU STIE CE SA-MI SPUNA
As dori un raspuns cu ceva detalii de la cineva care este-n masura sa le de-a, ca sincer sa fiu ma-m cam saturat sa ascult povesti mincinoase de la unii si alti
Multumesc
0
05-04-2011, ora 21:10
georgel20
Nu este medic/terapeut
georgel20
buna ziua
am si eu o alergie pe care nu o pot trata sau evita in nici un fel, am fost la mai multi medici din cluj, dar nici unul nu stie sa'mi spuna cum sa o evit. am facut analize de sange, secretii nazale, faringiene, pt paraziti, chiar si ecografie abdominala care au iesit normale doar cu un colecist cudat, alergia mea se manifest prin bubite mici si rosi pe diferite zone ale corpului, maini, picioare, spate, burta, piept, fund zilnic cate 10 min. doctorii mi'au prescris vitamine si aerius, de la un doctor am primit si diprophos injectie care a facut sa dispara alergia pt 20 de zile si mi'a dat un tratament de 30 zile cu metoclopramid 10mg, am facut tratamentu dar nu simt nici o schimbare, daca e nevoie poat trimite si poze.
multumesc
0
26-05-2011, ora 13:20
alinalau
Nu este medic/terapeut
alinalau
buna.mi-au aparut 2 bubite rosii pe gat expunandu-ma la soare, fara sa ma uit la data expirarii unguientului tetraciclina mi-am aplicat aceast unguient iar acuma bubitele rosii mi s-au intins pe tot pieptul si gatul, uitandu-ma pe urma la data expirarii la unguient era deja din luna 11.2010 expirat.m-am dat cu ceai de musetel si acool sanitar, dar tot nu dispar.ce pot sa fac??
0
03-01-2012, ora 17:43
CRISTINAo9
Nu este medic/terapeut
CRISTINAo9
buna.mi-au aparut pe fata niste brobonite care arata ca niste cosuri, doar pe partea dreapta.tin sa mentionez ca nu am mai avut probleme de gen pana acum si m-am gandit ca este posibil sa fie o alergie. de obicei inainte de menstruatie imi apar cateva, foarte putine, insa acum arata foarte rau, cel putin din punctul meu de vedere va rog sa-mi spuneti cum pot scapa de ele.sunt doar pe partea dreapta, pe gat si obraz, pe o suprafata destul de extinsa.va rog sa-mi dati si mie o sugestie.multumesc
0
09-01-2012, ora 20:03
corby
Nu este medic/terapeut
corby
Am nevoie de ajutor pot spune!dupa anul nou mi-au aparut niste bubite pe piept si pe spate rosi dar care nu imi provocau mancarimi, am fost la farmacie si mi-au recomandat hidrocortizon, in 24 de ore mi-au disparut dar azi au aparut dinou!vreau sa spun asa:cand au aparut 1 oara nu foloseam l-carnitina(merg zilnic la sala) am luat in fiecare zii l-carnitina knd am facut efort mare si nu au aparut dar azi am luat l-carnitina inainte de antrenament am venit acasa nu aveam nimic pe piele dar am mancat o cutie de pateu mica.in 2 ore au aparut ce pot face va rog ma deranjeaza!
0
10-01-2012, ora 19:25
relu67
Nu este medic/terapeut
relu67
Nu mai falositi creme pe baza de cortizon
0
26-09-2013, ora 01:53
mareana
Nu este medic/terapeut
mareana
Buna seara.preciez ca sunt de aproape 2 ani in Irlanda..de cand am venit aici am avut o usoara mancarime a pielii(am zis ca e mai mult din cauza apei calcaroase), dar, , de aproximativ 2 luni am o iritatie pe piele(picioare.spate maini, burta, gat, par..si in utlimele zile si pe fata) cara arata ca niste bube facute de o urzica(umflaturi ale pielii)care mi se umfla si daca nu ma scarpin in maxim jumatate de ora imi trec(precizez ca este o mancarime cam foarte insuportabila).am fost la 2 medici aici, primul mi-a dat sa iau timp de o saptamana antihistaminice(nu mai stiu denumirea lor) si sa folosesc 2 creme(eurax si cortopin)...care nu si-au prea facut efectul..nici pastilele nici unguentele, , dupa ce am terminat tratamentul mancarimile au reaparul al fel de insistent si am fost la un alt medic(roman de data aceasta)care mi-a prescris timp de o saptamanadrynol(o pastla dimineata)si prednisolene(6 pastile oadat dupamiaza..care am inteles ca sunt steroizi), si un unguent dermovate pe care nu l-am folosit deloc pe durata tratamentului.intradevar, , toata saptamana nu am mai avut mancarimi..dar la 2 zile dupa ce am terminat tratamentul aceastea au reaparut...si nu stiu ce sa mai fac...doctorul mi-a dat trimitere la un dermatolog aici in irlanda dar dureaza pana la 3 ani pana te programeaza si nu stiu ce sa fac.Mentionez ca lucrez in curatenie si de cand mi-au aparut bubitele aceastea sa zic de 2 saptamani simt ca un nod in gat gen mica sufocare(mentionez ca sunt si fumatoare...nu stiu daca asta cauzeaza senzatia de nod in gat)...imi puteti da un sfat sau un regim alimentar pe care as putea sa il urmez?va multumesc anticipat
0
20-03-2014, ora 23:02
moonsh
Nu este medic/terapeut
moonsh
Va rog sa ma ajutsti cu niste sfaturi. De mai bine de jumatate de an imi apare pe barbie ceea ce pare a fi o alergie sub forma de cosulete mici, umflaturi rosii care nu imi creeaza nici un disconfort decat cel legat de aspect. Mentionez ca acest lucru mi se intampla cand mananc dulciuri procesate, sau cum prefer sa le spun eu, de proasta calitate. Mi s-a intamplat sa imi apara doar de la o singura bomboana de pom sau de la o prajitura de la o cofetarie de cartier. Nu imi apare in schimb daca aleg produse de la firme mai calitative, de ex reactionez la ciocolata Poiana iinsa nu si la cea Lindl. Mai nou, aceeasi reactie am avut atunci cand mi-am facut o masca de fata cu lamaie, mierde de albine si ulei de masline. Stiu ca solutia ar fi sa renunt la dulciuri insa trebuie sa recunosc ca dulciurile au fost dintotdeauna slabiciunea mea si doar de curand am inceput sa fiu mai atenta la ce mananc dar, din pacate, nu sa si renunt. Totusi citind ca nu exista alergie la zahar altceva ce ar putea fi? Va multumesc frumos
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: