Alimente si medicamente care interactioneaza cu ac

10-12-2013
claudia_seitan
Nu este medic/terapeut
claudia_seitan
Folosesc ac logest de cateva luni si am citit tot felul de articole ca soia in exces (laptele de soia, soia snitele etc..) interactioneaza cu ac, reduc efectul acestora. Sunt zile cand mananc soia (ex. azi 2 chiftele) trebuie sa ma protejez suplimentar? De fapt ce inseamna in exces?
Pb mea este ca nu mai inteleg nimc, ce trebuie sa mananc si ce nu sau ce medicamente sa folosesc la nevoie, etc.. cred ca ar trebui intocmit un ghid de folosinta complet al acestor medicamente.
7 zile pauza inseamna ca de abia in a 8-a zi incepi noua folie de ac?
Se pot lua pe stomacul gol, inainte sau dupa masa, cum este corect?
Va multumesc.
5 comentarii
0
12-12-2013, ora 22:56
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Unele vegetale, de regula mai uleioase, pot contine niste substante asemanatoare anticonceptionalelor si, din aceasta cauza, ar putea interfera. Soia intra in aceasta categorie. Dar, pentru ca interferenta sa se produca, ar trebui cantitati MULT mai mari de soia decat doua chftelute. Prin urmare, nu este necesar sa va protejati suplimentar.
Acelasi lucru e valabil si pentru grapefruit (dar din alte considerente). Ar trebui ca cineva sa bea suc de grapefruit in loc de apa ca sa interfere.

In legatura cu a doua intrebare: 7 zile de pauza inseamna ca reincepeti folia urmatoare in aceeasi zi in care ati inceput-o pe cea dinainte. Spre exemplu, daca ati inceput intr-o miercuri, atunci tot intr-o miercuri veti incepe de fiecare data folie noua.

In legatura cu a treia intrebare: nu are importanta cand sunt luate. In cazuri rare, unele paciente acuzagreturi daca le iau inainte de masa.
0
15-12-2013, ora 18:42
claudia_seitan
Nu este medic/terapeut
claudia_seitan
Multumesc frumos pentru raspuns. Va urez succes in activitatea dvs. ne ajutati foarte mult cu sfaturile pe care ni le dati. Sarbatori fericite.
0
29-01-2014, ora 19:52
alexandra3006
Nu este medic/terapeut
alexandra3006
Buna ziua,

Am o intrebare legata de consumul in exces de soia care diminueaza efectul AC :
este valabil si pentru "Cupru extras din soia, chelatat cu aminoacizi"?

Ma explic : momentan iau pentru 2 saptamani niste pastile : un amestec de calciu, magneziu...printre altele are si cupru
extras din soia (cantitatea de cupru zilnica pe care o consum astfel este de 1 000 mcg). E in exces?

Ar trebui sa ma protejez suplimentar? Si daca da, pentru ce perioada dupa nu mai iau medicamente?

Va multumesc!
0
15-02-2014, ora 21:06
claudia_seitan
Nu este medic/terapeut
claudia_seitan
Buna seara, as dori sa stiu daca sarea amara scade efectul ac logest. Anticonceptionalele le iau ddimineata iar sarea amara seara. Multumesc.
0
04-04-2014, ora 21:43
claudia_seitan
Nu este medic/terapeut
claudia_seitan
Buna seara, as dori sa stiu daca medicamentul nebilet scade efectul ac Logest. Multumesc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tipuri de contraceptive combinate disponibile in Romania
  • Dereglari hormonale cauzate de anticonceptionale
  • Contraceptivele orale - avantaje și riscuri
  • Cum procedezi dacă ai uitat o pilulă anticoncepțională?
  • MIT: Anticoncepționalele îngrașă
  • Anticoncepționalele ar putea afecta structura cerebrală
  • Contraceptivele orale nu cresc riscul de anomalii congenitale
  •