alunica mare | Forumul Medical ROmedic

alunica mare

08-09-2008
Andry
Nu este medic/terapeut
Andry
salut, am 23 de ani si sufar deaceasta boala de vreo 9 ani mi-a crescut in partea stinga a corpului o pata neagra si s-a extins pe mina stinga de a ajuns deja la palma, unde este pata unde este pata si parul a crescut mai mare si tot e negru, am fost in Serbia si un medic mi-a zis ca este o alunica mare si nu poate fi scoasa decit cu laser, este adevarat? de mincat pielea nu ma maninca.
astept raspuns DVM.
va multumim anticipat
6 comentarii
0
09-09-2008, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Mergeti si in Romania la un medic si vedeti ce va spune, insa la dimensiuni asa mari ma indoiesc ca va face cineva ceva!
0
10-09-2008, ora 00:00
Andry
Nu este medic/terapeut
Andry
Multumim!
Dar aceasta pata pe corp de care vam vorbit anterioir am mai vazut si la altii, spre exemplu la cel mai bun prieten al meu care am crescut din copilarie tot are asa ceva, tot in acea parte a corpului dar e mai mica, adica nu s-a extins pe mina, eu cred ca a aparut de la apa murdara, fiindca in copilarie ne duceam foarde des la pescuit impreuna si apa din era murdara, alti medici au spus ca este epidemie. As veni la Iasi sa ma consulte vreun medic dar probleme cu Visa, apropo sunt de la Chisinau.
0
11-09-2008, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
La Chisinau puteti merge la domnul profesor Muset la Dispanserul Republican.
0
12-09-2008, ora 00:00
Andry
Nu este medic/terapeut
Andry
Thanks!
0
15-05-2015, ora 21:41
Ellenams
Nu este medic/terapeut
Ellenams
Buna... Am si eu o întrebare... Am o aluniţă din naştere.. Când eram mica o avea rosie dar am fost la mare iar cu timpul s-a facut neagră...e uscata si ieri fără sa vreau m-am uitat la ea si am observat că o bucatica mica se rupedesprinde.. Ar trebuii sa mă ingrijorez sa ma astept la neplăceri cum ar fi Moarte, tumoare, cancer... ????
0
16-05-2015, ora 07:18
Dr. Albu Laura
Dermatovenerologie, Cluj-Napoca
Dr. Albu Laura
Traumatizarea alunitelor nu duce la cancerizare, dar cele congenitale au un risc de malignizare independent, care difera in functie de dimensiunile lor, fiind in jur de 5% pentru cele de dimensiuni mici-medii. Din acest motiv ar trebui urmarite dermatoscopic anual.
In plus dumneavoastra ar trebui sa o urmariti permanent, eventual sa o fotografiati si sa comparati pozele periodic, pentru a surprinde cat mai devreme orice modificare.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • AluniÈ›ele
  • Melanomul se dezvoltă mai degrabă din aluniÈ›e noi, decât din cele existente deja
  • AluniÈ›ele È™i petele maronii pot fi înlăturate în siguranță?
  • Legătura dintre numărul de aluniÈ›e È™i cancerul de piele
  • Mit: dacă rupi o aluniță faci cancer - adevărat sau fals?
  • Nev congenital (aluniță din naÈ™tere) de mari dimensiuni - ce trebuie făcut
  • AluniÈ›e cu risc - când e indicat să mergem la dermatolog
  •