Alunita rupta

13-09-2016
Ralupo
Nu este medic/terapeut
Ralupo
Buna ziua! Mi-am rupt o alunita prin somn pana la jumatate. A sangerat putin si apoi a inceput usor sa se cicatrizeze. Am mers la dermatolog si mi-a zis ca e intr-adevar un nev celular traumatizat dar ca nu sunt semne grave si trebuie sa vedem cum se reface. Am control din nou peste o saptamana. Problema e ca a doua zi s-a inflamat putin. E in regula cum a zis doctorul sa asteptam sa vedem cum se reface sau trebuie neaparat sa il scoatem? Precizez ca s-a uitat la ea cu dermatoscopul..poate vedea cu acest aparat daca sunt semne rele? Multumesc frumos!!!
2 comentarii
1
14-09-2016, ora 15:24
Dr. Artenie Claudia
Dermatovenerologie, Iasi
Dr. Artenie Claudia
Buna ziua,
Nevii-alunitele nu se pot transforma in cateva zile. Dermatoscopia permite vizualizarea lor. Mergeti la control peste o saptamana. Nu aveti motiv de ingrijorare.
O zi buna,
Dr Claudia Artenie
Medic primar dermatolog
0
14-09-2016, ora 20:16
Ralupo
Nu este medic/terapeut
Ralupo
Va multumesc mult de tot!
Toate cele bune!
Adaugă un comentariu / răspuns

12-11-2019, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
OptiBac
OptiBac - probiotice adaptate nevoilor tale
Optibac Probiotic zilnic Extra Forte are o concentratie de 20 miliarde de bacterii vii si contine Lactobacillus acidophilus NCFM - cea mai cercetata tulpina acidophilus din lume. Este probioticul ideal pentru persoanele care au urmat un tratament indelungat cu antibiotice, se confrunta cu alergii sau afectiuni digestive. Detalii aici
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Alunițele
  • Melanomul se dezvoltă mai degrabă din alunițe noi, decât din cele existente deja
  • Alunițele și petele maronii pot fi înlăturate în siguranță?
  • Legătura dintre numărul de alunițe și cancerul de piele
  • Mit: dacă rupi o aluniță faci cancer - adevărat sau fals?
  •  

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
    Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.