Alunita sau melanom?

19-11-2014
WebDingo
Nu este medic/terapeut
WebDingo
Buna seara,

Apelez la dumneavoastra cu o intrebare legata de sanatatea mea.
De cativa ani am pe spate o alunita (cred eu) destul de mare, peste 5 mm diametru, cu o forma neregulata (Poza atasata: http://i.imgur.com/RFPfeN7.jpg)

De cateva zile am observat o schimbare, i-a aparut o mica 'bucata' in partea de sus care ma jeneaza uneori cand stau in pat.

As vrea sa stiu daca exista riscul sa fie melanom. Daca da (desi sper ca nu), cum ar trebui sa procedez?

La analiza am inteles ca se extirpeaza o parte din ea pentru a se da un diagnostic insa daca se deranjeaza nu se declanseaza nicio boala?

Astept un raspuns.

Multumesc anticipat
2 comentarii
0
02-12-2014, ora 17:08
Dr. Artenie Claudia
Dermatovenerologie, Iasi
Dr. Artenie Claudia
Buna ziua,
Dupa excizie nu exista nici un risc de transformare in leziune maligna. Anatomia patologica(biopsia)ne precizeaza diagnostucl cert de mailgn sau beniogn. Orice alta analiza- dermatoscopie, microscopie confocala nu este decat orientatorie. Nimeni nu stabileste un diagnostic cert doar pe o fotografie, macar o dermatoscopie. Mergeti la un consult dermatologic.
O zi buna,
Dr Claudia Artenie,
medic primar dermatolog
0
18-08-2016, ora 20:17
mandp
Nu este medic/terapeut
mandp
pentru WebDingo din ce am vazut in acea poza, sfatul meu este sa te duci la medicul dermatolog si sa se uite cu dermatoscopul la acea leziune din poza si apoi sa stabilieasca ce fel de leziune este. oricum mie nu imi place cum arata acea leziune si daca as fi in locul tau, as spune medicului dermatolog sa mi- o excizeze chirurgical (cu bisturiu) si apoi sa trimita piesa excizata la examenul anatomopatologic (biopsie) pentru ca numai in urma acestui examen se poate afla cu certitudine si siguranta ce fel de leziune a fost. Te sfatuiesc sa eviti procedurile laser sau cauterizare, pentru ca pot avea complicatii mai grave. cauta pe google si gasesti mai multe despre cum se scot astfel de leziuni.
numai bine
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.