alunita smulsa | Forumul Medical ROmedic

alunita smulsa

29-01-2006
raluk
Nu este medic/terapeut
raluk
Buna seara! In urma unei epilari deasupra buzei superioare acum o saptamana cu o banda epilatoare cu ceara am avut surpriza ca din greseala sa se smulga de pe buza o alunita foarte mica pe care o aveam. De fapt cred ca era alunita...era ca un punct maro foarte foarte mic...situat aproape de margine...Acum nu a mai crescut deocamdata nimic in locul acela...se vede o cicatrice foarte mica...asemenea unui punct...pe dedesubt...de fapt eu o vad...pt ca stiu ce a fost acolo...altfel nu ar fi sesizabil...Intrebarea mea este: daca ce aveam eu acolo era alunita...daca dupa descrierea care am facut-o credeti ca ea ar fi cancerigena...si a treia : ce consecinte ar putea avea...daca nu e cancerigena banuiesc ca nu exista riscul unui cancer in urma ruperii...sau mai degraba smulgerii...
1 comentarii
0
30-01-2006, ora 00:00
kharma
Nu este medic/terapeut
kharma
Deocamdata nu cred ca ai de ce sa-ti faci probleme.Oicum, e bine ca un timp sa supraveghezi acea zona si daca observi modificari sa mergi la dermatolog.Dar nu cred ca vei avea probleme.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • AluniÈ›ele
  • Melanomul se dezvoltă mai degrabă din aluniÈ›e noi, decât din cele existente deja
  • AluniÈ›ele È™i petele maronii pot fi înlăturate în siguranță?
  • Legătura dintre numărul de aluniÈ›e È™i cancerul de piele
  • Mit: dacă rupi o aluniță faci cancer - adevărat sau fals?
  • Nev congenital (aluniță din naÈ™tere) de mari dimensiuni - ce trebuie făcut
  • AluniÈ›e cu risc - când e indicat să mergem la dermatolog
  • Aluniță ruptă
  •