Alunita suspecta | Forumul Medical ROmedic

Alunita suspecta

04-10-2017
Andreea Manole
Nu este medic/terapeut
Andreea Manole
Buna ziua, am fost la dermatolog pentru a imi verifica alunitele si am gasit o alunita pe brat care i s-a parut suspicioasa, fiind putin asimetrica si nu stiu daca si textura i s-a parut suspecta.

Mi-a spus ca ar trebui sa fiu atent la ea daca se mareste in timp. Eu stiu ca o am din copilarie, nu cred ca a crescut sau ca se schimba in timp, dar m-a speriat destul de tare. Mi-a spus sa ma intorc peste patru luni pentru a vedea daca au loc modificari, dar a zis ca daca as scoate-o acum ar veni rezultatul de la biopsie ca e cu pontential cancerigen, dar nu e inca.

Intrebarea mea este daca are rost sa ma ingrijorez, daca ar trebui sa o scot acum sau pot sta asa si o pot monitoriza. Doctorul dermatolog m-a asigurat ca in patru luni nu se poate intampla nimic dar as vrea sa stiu daca e mai bine totusi sa o scot. Multumesc.
4 comentarii
0
06-10-2017, ora 08:27
Dr. Artenie Claudia
Dermatovenerologie, Iasi
Dr. Artenie Claudia
buna ziua,
Probabil este un nev atipic. Puteti sa-l excizati si sa va luati de o grija, sau doat sa -l urmariti dermatoscopic. Daca il indepartati nu este nici un risc.
o zi buna,
dr Claudia Artenie
medic primar dermatolog
0
30-11-2017, ora 20:57
Petru.Rotariu@Gmail.com
Nu este medic/terapeut
Petru.Rotariu@Gmail.com
Da-le jos si uita de ele.
Am dat jos vreo 3 si sa vezi ce bine te simti fara ea/ele.
0
18-08-2018, ora 19:27
mandp
Nu este medic/terapeut
mandp
@Andreea Manole

Buna, Andreea, dupa cum spune doamna doctor Artenia Claudia, si Turmeric, asa iti spun si eu, du-te la medicul dermatolog sau chirurg si excizeaza-le chirurgical, in felul asta scapi de o grija si cum zic si Turmeric citez "Am dat jos vreo 3 si sa vezi ce bine te simti fara ea/ele".
Asa am procedat si eu am eliminat, si voi elimina si altele pentru ca am foarte multe!
Haide sa fim niste oameni educati din punct de vedere medical si sa declaram razboi si moarte din timp acestor leziuni pacatoase care se pot transforma in melanom!Numai bine!
0
24-08-2022, ora 07:12
ioana antoanela
Nu este medic/terapeut
ioana antoanela
Bună ziua! Am avut o alunita care și-a modificat foarte mult aspectul intr-un interval de timp relativ scurt, astfel încât mi-a fost excizata. La biopsie a ieșit următorul rezultat: "nev melanocitar atipic ( prezente atipii nucleare). Va rog mult să îmi spuneți dacă e grav și ce ar trebui sa fac în continuare. Mulțumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • AluniÈ›ele
  • Melanomul se dezvoltă mai degrabă din aluniÈ›e noi, decât din cele existente deja
  • AluniÈ›ele È™i petele maronii pot fi înlăturate în siguranță?
  • Legătura dintre numărul de aluniÈ›e È™i cancerul de piele
  • Mit: dacă rupi o aluniță faci cancer - adevărat sau fals?
  • Nev congenital (aluniță din naÈ™tere) de mari dimensiuni - ce trebuie făcut
  • AluniÈ›e cu risc - când e indicat să mergem la dermatolog
  •