alunite - eliminare

28-05-2010
cristi1984
Nu este medic/terapeut
cristi1984
buna ziua,

am fost recent la medic si mi-a zis ca ar trebui sa-mi scot alunitele de pe fata pe care le-am taiat cand m-am barbierit. alunitele sunt normale, nu s-au schimbat deloc (forma, culoare), dar si alunitele aflate in zone in care se freaca (zona curelei de la pantloni,...). Saptamana trecuta am scos o alunita fortat de imprejurari. Am avut un chist langa ea care s-a inflamat si a trebuit sa scot si alunita. Un sfat daca se poate, despre cum ar trebui sa procedez. E bine sa le scot dc nu s-au modificat deloc? Multumesc.
7 comentarii
0
07-06-2010, ora 15:36
cristi1984
Nu este medic/terapeut
cristi1984
un mic sfat, va rog.
0
14-06-2010, ora 20:50
midorin42
Dermatovenerologie
midorin42
Este bine sa le scoateti !
0
15-06-2010, ora 20:58
maela
Nu este medic/terapeut
maela
am si eu intr...am avut o alunita de fapt nici nu sunt sigura dak era alunita pt k dupa ce mi sa rupt nu sa intamplat nik..nu a curs sange, nu ma durut si era uscata in varf.si akum e k un fel de cos.e grav?ce as putea face?
0
17-06-2010, ora 13:41
ADAMONICA
Nu este medic/terapeut
ADAMONICA
Eu am o alunita mai crescuta putin pe talie, si de ceva timp, pun peste ea tinctura de propolis, si pun un leucoplastcu rivanol.Mi s-a spus ca se va usca si va cadea.Intr-adevar s-a mai micsorat.Sunt mai linistita ca o acopar cu leucoplastul.Uneori chiar uit de ea...Dar ma supara.Mereu trebuie sa am grija cand port pantaloni..curea pe talie...Tinctura de propolis are acest efect asupra alunitelor?Va multumesc pt raspuns!
0
18-06-2010, ora 22:17
maela
Nu este medic/terapeut
maela
vreau si eu un rasp..va rog
0
27-06-2010, ora 17:43
midorin42
Dermatovenerologie
midorin42
Pentru maela:
Singurul lucru rational care-l puteti face este sa mergeti la un dermatolog pentru a vedea ce fel de cos a ramas!
0
27-06-2010, ora 17:45
midorin42
Dermatovenerologie
midorin42
Pentru ADAMONICA:
Orice alunita care este traumatizata sau iritata cu tot felul de tincturi se poate transforma intr-un cancer de piele.
Parerea mea este ca ar fi bine sa o excizati,
Adaugă un comentariu / răspuns

12-11-2019, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
OptiBac
OptiBac - probiotice adaptate nevoilor tale
Optibac Probiotic zilnic Extra Forte are o concentratie de 20 miliarde de bacterii vii si contine Lactobacillus acidophilus NCFM - cea mai cercetata tulpina acidophilus din lume. Este probioticul ideal pentru persoanele care au urmat un tratament indelungat cu antibiotice, se confrunta cu alergii sau afectiuni digestive. Detalii aici
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Alunițele
  • Melanomul se dezvoltă mai degrabă din alunițe noi, decât din cele existente deja
  • Alunițele și petele maronii pot fi înlăturate în siguranță?
  • Legătura dintre numărul de alunițe și cancerul de piele
  • Mit: dacă rupi o aluniță faci cancer - adevărat sau fals?
  •  

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
    Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.