Am candidoza vaginala si bucala

03-09-2018
denisa marcu
Nu este medic/terapeut
denisa marcu
Buna seara! Candidoza bucala a debutat vineri (acum 4 zile). La farmacie mi s-a recomandat Diflucan, glicerina boraxata si Curasept. Am fost astazi la medicul ORL si mi s-a facut exudat farigian, urmand sa revin cu rezultatele la doamna doctor saptamana viitoare. Doamna doctor m-a asigurat ca este foarte comuna candidoza bucala si ca nu am motive sa ma ingrijorez. Mi-a zis sa nu mai iau antifungice pentru ca sunt nocive pentru ficat si sa continui doar cu glicerina. De cateva zile simteam si mici dureri in zona genitala, dar de abia dupa vizita la doctori de astazi a debutat si candidoza vaginala.

Am motive sa ma ingrijorez daca sunt prezente amandoua? Din ce am citit in prospect, Diflucan (cel care este o singura pastila in flacon) este recomandat si pentru candidoza genitala. Am luat diflucan acum 48 de ore (sambata seara). Nu as vrea sa astept pana revin la medic.ce as mai putea lua pentru candidoza vaginala? Sa iau din nou Diflucan cand se indeplinesc 72 de ore de cand l-am luat? Cat de grav este?
1 comentarii
0
04-09-2018, ora 00:56
denisa marcu
Nu este medic/terapeut
denisa marcu
De asemenea, am usturimi la nivelul ochiilor. Nu stiu ce sa cred. Pe site-urile romanesti toti zic ca asta e sfarsitul lumii, sistemul imunitar e compromis si esti cu un picior in groapa. Pe site-urile in engleza apare ca simptom comun. S-a confruntat cineva cu asta?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.