Am deseori dureri ale ovarului drept

21-11-2007
laura_xoxo
Nu este medic/terapeut
laura_xoxo
Buna seara.am 15 ani si am o situatie nu prea buna de cateva zile chiar o sapt am o problema am deseori dureri ale ovarului drept dar dureri foarte mari de parca mar injunghia ceva...iar durerea se lasa pe picior deseori nu pot merge.acum un an am avut un chist ovarian de 10 cm si am fost operata.chistul a fost gasit in momentul operatiei de apendicita...eu nu sut in romania, locuiesc in elvetia la un colegiu.parintii mei nu sunt langa mine iar la un doctor nu ma pot duce pt ca nu sunt aproape de oras.mi-e destul de greu sa explic in engleza ce problema am asa ca am apelat la acest forum rugandu-va sa imi dati niste sfaturi.cu ce pot stopa durerea.simt ca nu mai pot.am incercat cu nurofen insa..nimic.va rog ajutati-ma ai intelegeti-mi situatia..va multumesc anticipat!
6 comentarii
0
21-11-2007, ora 00:00
criscertesuno
Nu este medic/terapeut
criscertesuno
Buna!
Aceeasi problema o am si eu numai ca eu nu am avut acel mare chist.
Acum 5 ani am fost operata de apendicita din aceasta cauza dar pentru ca durerea a continuat mi-am dat seama ca nu apendicita era problema.
Am fost si eu la un ginecolog bun din Constanta dar mi-a zis ca nu este nici o problema ca este ceva normal si sa nu imi fac griji dar nu pot cand vad ca durerea insista.Ca sa merg si la alti medici costa si nu putin si sunt constienta ca nu voi rezolva nimic.trebuie sa induram...tratamentele medicilor sunt mai mult pe cale psihica.
0
23-11-2007, ora 00:00
olimpus2007
Identitate neconfirmată
olimpus2007
Pt. laura_xoxo: in primul rand ar fi bine sa-mi spui daca cunosti ce tip de chist ovarian a fost cel operat (infectios, hormonal etc).Stii cumva ce procedura chirurgicala ti s-a facut?Ai vreun fel de secretie vaginala care ti se pare anormala?Dupa operatia de chist ce medicamente ti-au fost administrate?Doar asa te pot ajuta.
0
23-11-2007, ora 00:00
ally_16
Nu este medic/terapeut
ally_16
eu stiu din proprie experientza, cu confirmarea doctorului bineinteles, ca atunci cand durerea se lasa pe picior, este deja un semn ca este grav. nu vreau sa te sperii. eu m-am operat, dar dupa operatie nu mai am probleme. din cate am citit pe forumuri si avand in vedere in ce tara traim, inclin sa cred ca sunt si doctori care gresesc. durerea din pacate nu o poti stopa, eu am inghitit foarte multe calmante si degeaba. si ca orice afectiune, cu timpul nu va face decat sa se agraveze. totusi, cauta parinti, doctori, vin-o in tara, orice, numai fa ceva. succes!!!
0
23-11-2007, ora 00:00
laura_xoxo
Nu este medic/terapeut
laura_xoxo
Chistul a fost infectios.nu stiu prea multe pt ca mama mea nu prea a vorbit cu doctorul foarte mult.am fost operata cu bisturiul.de fapt, eu m-am dus la spital pt ca ma dureau ovarele, urmare a unei raceli, iar doctorii m-au diagnosticat avand apendicita si pe parcursul operatiei au descoperit chistul.tratament nu am luat...probabil nu a fost nevoie.inainte de menstruatie nu am nicio secretie..insa fluxul este foarte mare si dureaza uneori si 7-8 zile.
0
27-11-2007, ora 00:00
olimpus2007
Identitate neconfirmată
olimpus2007
Este posibil ca in urma interventiei de chist ovarian (din pacate nu cunosc ce fel de interventie ti s-a facut) sa existe un dezechilibru hormonal, motiv pentru care ai dureri de ovar probabil premenstrual sau in timpul ovulatiei sau chiar in timpul menstruatiei si un flux mai abundent.Ar fi bine sa-mi spui daca ciclul menstrual iti vine regulat, daca ai colici in timpul menstruatiei si tot ce consideri tu legat de ciclu.Atunci cand simti ca te doare ovarul ai constatat ca este in urma unui efort?Ai raporturi sexuale?Te rog sa-mi raspunzi corect ca sa-ti indic un tratament.
0
02-12-2007, ora 00:00
laura_xoxo
Nu este medic/terapeut
laura_xoxo
scuze pt intarziere. Pai nu am colici, insa fluxul este abundent iar duratia este destul de mare zic eu..niciodata mai putin de 5 zile iar durerile menstruale nu apar decat pe la sfarsit.cheagurile sunt si ele prezente..la inceput mai mici apoi mai mari.cat despre raporturi sexuale, sunt inca virgina...durerile apar atat pe parcursul menstruatie cat si inainte si dupa.ar trebui sa mentionez ca momentan mai iau niste tratamente pt tulburare anxioasa(atacuri de panica)?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Crampe la ovare - ce ar putea fi
  •