Am iesit de sub protectia anticonceptionalelor?

17-02-2014
elenabeatrice
Nu este medic/terapeut
elenabeatrice
Aseara am luat anticonceptionalul la ora 22.30 si in jurul orelor 00.00 am avut niste dureri abdominale crampe, mai exact pe la ora 3.30 am avut scaun apos. Este posibil ca pastila sa nu-si fi facut efectul si sa ies de sub protectie? Este pastila din ultima saptamana a blisterului. Va multumesc anticipat
3 comentarii
0
17-02-2014, ora 17:10
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Da, este posibil ca pilula sa nu-si fi facut efectul. Dar, fiind vorba de o pilula din ultima saptamana, acest lucru nu are mare importanta, deci considerati ca nu ati iesit de sub protectie.
0
17-02-2014, ora 18:54
elenabeatrice
Nu este medic/terapeut
elenabeatrice
Multumesc frumos de raspuns, domnule doctor! Insa, ati reusit sa ma bagati in sperieti. Nu stiu cum sa reactionez ca sa nu se instaleze sarcina peste anticonceptionale. Vineri ar trebui sa iau ultima pastila si marti sa-mi apara menstruatia... Din cate am citit pe prospect, la omiterea unei pastile din ultima saptamana, ar trebui sa nu mai fac pauza de 7 zile si sa incep direct o folie noua, sau sa iau inca o pastila acum pe langa cea de azi. Nu prea stiu cum sa reactionez...
0
18-02-2014, ora 20:08
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Reactionati ca si cand episodul nu ar fi avut loc. Prin urmare, incepeti noul blister in ziua obisnuita.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • O metodă contraceptivă pentru bărbați având la bază un hidrogel
  • Contraceptivul on-off pentru bărbați
  • Contraceptivele hormonale pot crește riscul de depresie
  • Contraceptivele hormonale pot diminua simptomele premenstruale?
  • Contraceptiv masculin sub formă de gel eficient la maimuțe
  • Greșeli în utilizarea pilulelor anticoncepționale
  • Pilula contraceptivă masculină este sigură și eficientă (Studiu)
  •