Am motive sa ma ingrijorez? | Forumul Medical ROmedic

Am motive sa ma ingrijorez?

11-05-2007
Beyoncé
Nu este medic/terapeut
Beyoncé
Primul meu act sexual a fost in august.Am folosit prezervativul, nu s-a intamplat nimic, nu s-a rupt, dar am fost prea speriata, mi-a fost frica de o eventuala sarcina si am luat pilula de urgenta.Am fost prea disperata, dar nu pot sa inteleg de ce am luat acea pilula. In timpul actului, am fost mereu stresata.
A doua oara, am procedat la fel, am luat iar acea pilula. Nu stiu daca fac bine ceea ce fac, avand in vedere ca stiu care sunt riscurile luarii repetate ale acestei pilule. Nu am incredere in prezervativ, partenerul ma asigura de fiecare data ca totul s-a petrecut bine, dar eu sunt mereu timorata. Ultima oara, nu am mai luat acea pilula, pt ca m-am gandit ca nu trecusera nici macar cateva luni si stiu ca poate declansa alte complicatii in organism. Din cauza ca nu am luat-o, iar ma gandesc la ceea ce este mai rau, desi actul sexual a fost ok, partenerul a utilizat prezervativul de la inceput, a ejaculat in afara, mentinand prezervativul pe penis. Sunt disperata, ma gandesc prea mult la o posibila sarcina. Actul sexual a avut loc la 3-4 zile dupa ultima menstruatie.Sunt speriata...si nu am cu cine impartasi acesta spaima. Am motive sa ma ingrijorez atat de mult??
13 comentarii
0
11-05-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
In niciun caz! In primele 9 zile, numarand din momentul inceperii menstruatiei, sansele de a ramane gravida sunt reduse. Daca se mai foloseste si prezervativul ele tind sa devina nule. Eu cred ca iti faci prea multe probleme, iar acest lucru se rasfrange asupra actului sexual, pe care il transformi dintr-o placere intr-un chin!
Eu cred ca trebuie sa fii mai relaxata si sa incerci sa participi si tu la actul sexual, nu sa te crispezi !
0
11-05-2007, ora 00:00
Beyoncé
Nu este medic/terapeut
Beyoncé
Va multumesc din suflet pentru raspunsul promt, eram intr-o stare de stres avansata.. As mai avea o intrebare: menstruatia a inceput pe data de 28 aprilie, iar ultimul contact sexual a fost pe 7 mai spre 8 mai. Deci, se depasesc cele 9 zile...
Pe viitor, vreau sa incep sa utilizez o contraceptie orala, poate voi fi mai linistita. Daca voi utiliza contraceptia orala in mod corect, trebuie sa mai folosesc si prezervativul? Sunt intr-o relatie serioasa, de foarte mult timp, deci nu am alti parteneri.
0
13-05-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru perioada de la mijlocul ciclului ar fi bine sa utilizezi si prezervativul, pentru siguranta.
0
14-05-2007, ora 00:00
Dr.Evelyn
Nu este medic/terapeut
Dr.Evelyn
contraceptivele orale combinate sunt extrem de eficiente(99, 99%) asadar, odata ce le folosesti corect nu mai e nevoie de alta metoda de contraceptie, deci nici de prezervativ(nici in perioada de la mijlocul ciclului, nici in alte perioade). Fireste, pastilele contraceptive nu te feresc si de bolile cu transmitere sexuala
0
14-05-2007, ora 00:00
Beyoncé
Nu este medic/terapeut
Beyoncé
Va multumesc pt sfaturi.
Imi puteti da cateva exemple de contraceptive orale combinate? Care are fi cele mai eficiente? Stiu ca depinde de rezultatul analizelor si ca trebuie, in prealabil, sa merg la un cabinet de planning familial, dar am citit numeroase articole pe site-ul acesta, iar unele contraceptive, de exemplu, trifazicele, nu sunt foarte bine cotate.
0
20-05-2007, ora 00:00
oana733
Nu este medic/terapeut
oana733
trebuie sa ai grija cu folosirea pilulelor de a doua zi ca e posibil sa ramai fertila, asta daca le folosesti asa des.
Parerea mea e ca iti faci prea multe griji, daca folosesti prezervativul eu zic ca e ok.
0
20-05-2007, ora 00:00
deiutza
Nu este medic/terapeut
deiutza
Primul meu act sexual a fost in 12 mai spre 13mai.Nu am folosit prezervativ, dar ca sa fim siguri ca nu raman insarcinata am luat POSTINOR2, in 14 mai.In timpul primului act sexual, nu mi-a curs sange, dar la al doilea act sexual(care a fost in 19 mai, spre 20 mai), mi-a curs sange.Si acuma imi curge, dar e ca in prima zi de menstruatie.Imi puteti spune, va rog, din ce cauza continua sangerarea?Tin sa specific, ca nici de data asta nu am folosit prezervativ, avand incredere in prietenul meu ca nu va ejacula in mine, ci in afara. Asa si a fost...a ejaculat in afara, dar eu sunt speriata sa nu fi ramas insarcinata.Ar fi posibil sa fi ramas? Va rog mult sa ma lamuriti si pe mine! multumesc!
0
21-05-2007, ora 00:00
Beyoncé
Nu este medic/terapeut
Beyoncé
Nu am luat decat doua pilule, una in august 2006, iar cea de-a doua in februarie 2007, deci exista o diferenta de aproape 7 luni. Sper sa fie totul bine. Problema mea este ca nu am incredere in mine si asta se reflecta si in alte situatii...Si in plus, imi fac mereu griji deoarece nu am experienta sexuala necesara...cred ca de aceea apar mereu stresul si dubiile...
Va multumesc pt sfaturi!
In ceea ce o priveste pe "Deiutza", ar trebui sa te protejezi, e mult mai bine sa fii linistita, impacata cu tine, decat sa te stresezi dupa. Incearca sa folosesti o contraceptie orala, astfel nu vor mai exista probleme. Te inteleg perfect, stiu cum este sa te gandesti doar la acest lucru, iti afecteaza viata, total. Nu ne putem baza pe incredere, nu stim niciodata ce se poate intampla, pot aparea mereu probleme din partea celuilalt. Ar fi bine sa faci un test de sarcina, dimineata, folosind prima urina, asta ca sa fii sigura. Testele nu pot detecta o sarcina decat dupa 2 saptamani.
Iar daca sangerarea continua, mergi la un medic. Nu trebuie sa fim indiferente. Sper sa mai scrii si sper sa iti fie bine.
0
21-06-2007, ora 00:00
eli m
Nu este medic/terapeut
eli m
Fetelor, sper ca sunteti bine, dar am o rugaminte, in special pt Deiutza - vad ca esti la inceput de drum - nu mai faceti prostia cu intreruperea, te va costa la un moment dat, te costa deja - ai stat nelinistita, gandurile, stiu cum este si asta in situatia in care eu sunt genul care am luat si iau pilula de cand am inceput viata sexuala, folosesc prezervativul, in continuare, etc. efectele pe care le ai dupa postinor sunt normale, as spune. o buna prietena a luat si ea, fiind mai panicarda din fire, desi au fost protejati. ciclul i-a venit la timp, prima tura, dar apoi a intarziat aprox 38 de zile, saracutza s-a sperita ingrozitor, plus ca boost-ul de hormoni i-a provocat o acnee pe cinste, desi ea avea un ten tare dragut. acum se trateaza cu pilula orala zilnica si este multumita, la fel si eu. Mergi la medic, sa nu ai jena, vb., iti face tot istoricul medical, control si apoi iei pilula. Este sgura, acum sunt dozaje hormonale foarte mici (nu ca pe vremea mamei mele, saracele), sa nu ai temeri. Dar nu va bazati pe metode "antice", gen calendarul, acest coitus interuptus si alte bazaconii. Mergi pe calea sigura. Plus - practica amintita, cu timpul, va va cauza un sentiment de neimpliniere:sa te tot opresti, sa ai tot timpul grija, sa nu te poti relaxa. Serios, gandeste-te! Si cum iti spune si Beyonce here, mergi la medic, nu ai nimic de pierdut.
0
05-12-2009, ora 23:53
teianu
Nu este medic/terapeut
teianu
Primul meu contact sexual a fost p data de 5 decembrie si ne-am cam lasat dusi de val si am facut acest pas fara sa folosim prezervativul, iar dupa doar cateva ore de la contactul sexual am luat pilula de urgenta POSTINOR 2 dar imi este foarte teama sa nu cumva sa se intample sa raman insarcinata si nu stiu daca aceasta metoda este eficienta.va rog sa ma ajutati cu sfaturi si sa ma lamuriti si pe mine caci imi este tare frica si sunt foarte speriata! multumesc !
0
04-01-2010, ora 01:48
erikaa
Nu este medic/terapeut
erikaa
da si eu am aceeasi problema ca beyonce, la fel ma simt, la mine au trecut 11 zile d la menstruatie, am facut sex protejat, fara probleme, numai ca el a ejaculat putin in prezervativ si ma asigura ca nu era in mine. iar eu sunt f ingrijorata. nu am incredere in prezervativ atat de mult.astept si eu un raspuns.
0
29-10-2016, ora 21:40
Andradalina
Nu este medic/terapeut
Andradalina
Bună ziua!Luna asta pe data de 17 octombrie am avut un contact sexual cu nefericitul incident al ruperii prezervativului, iar cam la o ora si jumatate am luat pastila Escapelle, dar tot sunt nelinistita, insa menstruatia mi-a venit pe data de 25 oct eu ne avand-o regulata osciland intre 28-29-30 ale lunii.Au trecut doar 10 zile de cand am luat pastila si nu stiu cand sa fac un test de sarcina ca sa pot sti clar daca trebuie sa ma ingrijorez cu adevarat sau nu.Doresc sa primesc un raspund cat mai repede, sunt foarte ingrijorata !!
0
02-11-2016, ora 08:22
Andradalina
Nu este medic/terapeut
Andradalina
Am facut 2 teste de sarcina dupa 2 saptamani de la administrarea pilulei contraceptive si mi-au iesi negative. Credeti ca mai exista motive de ingrijorare ?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Clinicaon
Impotența, erecția slabă și ejacularea precoce pot fi rezolvate de către medicii noștri. Am tratat mii de pacienți, iar DISCREȚIA este asigurată! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: