Am nevoie de implant dentar când dintele nu vrea să iasă ?

26-04-2019
SGiulia
Nu este medic/terapeut
SGiulia
Buna ziua. Am temeri legate de dinții mei.. am fost la dentist, el a spus inițial (la prima consultație ) că ar fii 2 dinți de lapte (am aproape 17 ani) și că unul dintre ei nu va fi schimbat. Toate astea au fost în Noiembrie 2018. In Aprilie 2019 am fost la consultație (domnul dentist are un program încărcat...și a trebuit să aștept ), mi-a scos 2 molari din partea de sus (erau de lapte) și a mai constatat că mai e un dinte de lapte, in partea de jos, un alt molar... Acest molar este cel care nu va mai fi schimbat, însă, dentistul a încercat să îl scoată dar nu a reușit și acum mă doare când mușc. Îmi e frică și nu știu ce să fac. Deocamdată i-am spus să nu se mai atingă de el pentru că mă doare foarte tare. Dânsul a spus acum câteva zile că rădăcină se va dizolva de la sine in timp.și că îl vom lăsa așa...totuși nu înțeleg de ce a încercat să îl scoată daca oricum nu va crește nimic după el. Îmi e frică și nu știu ce să fac...abia pot mânca. (In Iunie-Iulie îmi voi pune aparat). Ce ar trebui sa fac ? Îmi e ciudă că mi-a forțat dintele și gingia degeaba și mă mai și doare.. Vă rog ajuta-ti-ma.. măcar cu un sfat !
3 comentarii
0
05-05-2019, ora 20:51
Dr. Clinica Stomatologica Andra Smile
Stomatologie, Bucuresti
Buna seara,
Sugestia mea ar fi sa cereti o parere unui ortodont pentru aparat si sa verificati cu radiografie situatia clinica actuala.
Eventual dupa ce faceti radiografia o puneti aici pe forum
Sanatate!
0
14-05-2019, ora 22:52
SGiulia
Nu este medic/terapeut
SGiulia
Mulțumesc ! Situația actuală e mai bună. Nu mă mai deranjează (deșii gingia îmi e puțiiiin umflata ). Mulțumesc mult pentru răspuns ! Va urez o seară plăcută !
1
15-05-2019, ora 08:45
Stomatologie, Bucuresti
Sa va fie de bine! O zi minunata!
Adaugă un comentariu / răspuns

15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomanda un stomatolog sau cauta unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care va prezinta peste 7000 de cabinete si clinici de stomatologie din Romania. Avantajul acestui site este ca pune mare pret pe recomandarile pacientilor. Gasiti prezentari detaliate ale serviciilor stomatologice, cititi recomandari, va puteti programa online.
Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.