Am nevoie de un sfat urgent, va rog !!!

30-05-2007
solkitt
Nu este medic/terapeut
solkitt
Iau Yasmin, dar ieri (fiind a 28a zi din folie) am avut un contact neprotejat, in urma caruia mi'am amintit ca nu imi luasem pastila cu o zi inainte (le iau la ora 12 noaptea). Fiind ora 1(ziua), am luat'o, in disperare de moment, ca apoi sa imi dau seama ca de fapt eream in ziua a 28a si nu era cazul sa o mai iau. Azi nu am mai luat nici o pastila.

Eu iau Yasmin cu scop estetic (este chiar primul blister dupa ce am avut o pauza in care reaparusera cosurile), motiv din care as evita pastila de a 2a zi, daca nu este necesara (stiu ca are un continut foarte ridicat de hormoni).

As dori sa stiu daca exista pericol de sarcina, va rog mult sa imi raspundeti cat mai curand posibil! Multumesc anticipat!
2 comentarii
0
30-05-2007, ora 00:00
solkitt
Nu este medic/terapeut
solkitt
Ma scuzati, eram panicata si am gresit, era vorba de data de 28, pastila fiind a 22a din ciclu. Adica pe data de 28(la 12 cum luam de regula) nu ar mai fi trebuit sa iau pastila, si nici nu am luat'o, in schimb am luat'o pe 29 la ora 13, dupa un contact neprotejat..
0
30-05-2007, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
E în regulă, nu sunt necesare alte măsuri.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul