Am rămas însărcinată??

23-05-2021
Imgur
Nu este medic/terapeut
Imgur
Bună seara! Am o super mare nelămurire și frica în același timp. Folosesc contraceptive Microgynon, iar duminica trecuta am avut contact sexual cu partenerul meu. La un moment dat a zis ca s-a e citat prea tare și a folosit "metoda retragerii", ejaculand imediat după. Tind sa cred ca a scăpat ceva și în mine..sau cel puțin acel lichid preejaculator. Imi e extrem de frica de o sarcina nedorită, deoarece de câteva zile am o senzație de greata constanta (nu pana la stare de vomă, dar creează un oarecum disconfort), uneori crampe, și astăzi am observat ca am avut o stare de amețeală pentru o perioada foarte scurta de timp + sâni dureroși la atingere. Menționez faptul ca am luat fiecare pastila din blister la ora potrivita (21:00), poate cu mici întârzieri de câteva minute. De asemenea, mai menționez și faptul ca este a doua tableta de pastile, fără sa fi făcut pauza acea de 7 zile dintre ele. Este posibil sa am aceste stări din cauza lipsei de pauza dintre blistere sau chiar am rămas însărcinată? :( va rog ajutați-mă cu un răspuns cât mai rapid, nu știu ce sa fac:(
2 comentarii
1
24-05-2021, ora 09:23
Dr. Albu Laura
Dermatovenerologie, Cluj-Napoca
Dr. Albu Laura
Nu sunteti insarcinata. Aveti reactii adverse de la contraceptiv. Cititi prospectul.
0
24-05-2021, ora 11:32
Imgur
Nu este medic/terapeut
Imgur
Va mulțumesc din suflet pentru răspuns!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Diferența între sarcină și sindromul premenstrual
  •