Am uitat sa iau Marvelon.. sa iau azi 2 pastile si maine tot 2?

26-05-2009
MoSn
Nu este medic/terapeut
MoSn
Buna, am si eu o intrebare, iau marvelon de ceva timp, sambata am inceput o folie noua, undeva in jurul pranzului, insa duminica si luni am uitat sa iau pastilele.. Sa iau astazi (marti) 2 pastile si maine 2 pastile? Nu as vrea sa intrerup si pana ajung la medic. Astept un raspuns rapid, va multumesc
6 comentarii
0
26-05-2009, ora 15:00
andrushka
Nu este medic/terapeut
andrushka
da fa asa cum ai zis tu... ia azi si maine cate doua pastile. si sa folosesti protectie suplimentara 7 zile
0
26-05-2009, ora 15:03
MoSn
Nu este medic/terapeut
MoSn
Multam frumos
Nu ar trebui sa apara sangerari, nu? Daca apar inseamna ca nu isi mai fac efectul?
0
26-05-2009, ora 17:12
Amalia24
Nu este medic/terapeut
Amalia24
Eu sincera sa fiu nu am am mai auzit sa se ia cate 2 pastile deodata.
iti poti crea un dezichilibru hormonal.
cere parerea cuiva avizat!
0
27-05-2009, ora 09:19
nikii6
Nu este medic/terapeut
nikii6
Nici eu nu am auzit sa se ia 2 pastille odata.Cea uitata se ia la la maxim 12 ore dupa ce a fost uitata iar daca nu ai luat-o nu o mai iei deloc.Dar scrie si in prospect ca nu ai voie sa iei cate 2.
0
30-05-2009, ora 01:51
diacriss
Identitate neconfirmată
diacriss
In nici un caz nu e solutie sa iei cate 2 pastile 2 zile! Nu numai ca nu te protejeaza, dar pot avea si alte efecte secundare! Continua sa iei pastilele fara cele 2 uitate si in urmatoarele 7 zile foloseste o metoda contraceptiva suplimentara (nu contraceptia de urgenta!!!)
0
20-06-2009, ora 19:44
andrushka
Nu este medic/terapeut
andrushka
Mai, eu nu as fi vorbit daca nu stiam sigur. Mie doctorul asa mi-a zis sa fac atunci cand uit o pastila, o iau cand imi amintesc, dar iau si pastila aferenta acelei zile.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul