Am un baietel de 5 luni si are cataracta congenitala | Forumul Medical ROmedic

Am un baietel de 5 luni si are cataracta congenitala

09-06-2016
ElenaRobert
Nu este medic/terapeut
ElenaRobert
Buna ziua ma numesc elena si am un baietel de 5 luni si am fost cu el la oftalmolog in barlad si mi sa spus ca are cataracta congenitala nucleara mentionez ca, copilul meu nu are pielita alba pe ochi sau altceva sa se vada doar ca ii fuge putin ochiul stang acum nustiu ce sa fac ca miau dat scrisoare medicala sa ma duc la bucuresti pt control... chiar este posibil sa aibe cataracta asa de micut chiar daca el nu are nimic pe ochi e la fel ca celalalt? Totusi ma mai duc cu el la un control la iasi sa vad ce zic si domni doctori de acolo...VA ROG SA IMI RASPUNDETI LA ÃŽNTREBÄ‚RII CA NU STIU CE SA MAI FAC MULTUMESC!
3 comentarii
0
10-06-2016, ora 00:07
Dr. Cristescu Razvan
Oftalmologie, Ploiesti
Dr. Cristescu Razvan
Daca este cataracta suficient de densa incat sa il impiedice sa vada atunci trebuie operat. Faptul ca ii fuge ochiul sugereaza ca nu prea vede cu acel ochi.
0
10-06-2016, ora 11:52
ElenaRobert
Nu este medic/terapeut
ElenaRobert
Multumesc pt raspuns.! Domnul doctor da copilul meu nu are pielita pe ochi cum poate avea cataracta? Si din ce cauza a facut cataracta congenitala nucleara? Multumesc
0
27-08-2019, ora 15:40
jeniffer
Nu este medic/terapeut
jeniffer
Buna ziua,
Domnul Doctor,
ieri a fost diagnosticat nepotelul meu de 3 luni cu Cataracta Congenitala Densa si suntem devastati.
am inteles ca trebuie urgent operat dar, deasemenea sunt 1/50000 cazuri ca acesta, si faptul ca boala recidiveaza 100% dupa ceva timp, ma face sa va intreb:
ce rata de success si cat de rutinati sunt dr. pe acest gen de operatii?fiind atat de rare cazurile…
noi ne-am dus la INFOSAN la Dr.Ciubotaru Andreea.
la ce sa ne asteptam in timp dupa operatie, ?? va avea el o viata cat de cat normala, in conditiile in care acum nu vede deloc sau aproape deloc??
multumesc de raspuns,
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cataracta poate fi prevenită?
  •