Am uterul mic.. sunt riscuri pentru bebe?

03-12-2011
liviaalina
Nu este medic/terapeut
liviaalina
buna ziua, am mers la medic de curand si am facut o ecografie...mi sa zis ca am uterul mic.vroiam sa stiu daca sunt riscuri in timpul sarcinii, pt ca as vrea sa fac un bebel.multumesc
6 comentarii
0
03-12-2011, ora 20:22
Dr. Costin George Adrian
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Costin George Adrian
Ce dimensiuni are uterul tau? NU cred ca ai totusi un uter infantil. Daca e incomplet dezvoltat exista riscul sa avortezi, dar astea sunt situatii extrem de rare si de multe ori uterul este si malformat.
0
04-12-2011, ora 20:15
liviaalina
Nu este medic/terapeut
liviaalina
33.9/36.3/27.1 astea sunt dimensiunile dupa cum am vazut pe foaie...multumesc
0
05-12-2011, ora 08:37
Dr. Costin George Adrian
Dr. Costin George Adrian
Dimensiunile sunt putin cam mici dar : e important cat de corect s-au facut masuratorile (a fost eco transabdominal/transvaginal?) si apoi singura solutie e sa incerci sa ramai gravida si sa monitorizezi lungimea colului la 12-14 sapt, si reevealuare la 16 sapt etc ca sa vezi daca e nevoie de cerclaj - pe langa celelalte investigatii si ecografii
0
05-12-2011, ora 10:13
liviaalina
Nu este medic/terapeut
liviaalina
mi sa facut o ecografie transvaginala.si mi sa zis ca am uterul mic.uter 33, 9/36, 3/27, 1. endometru 7mm. cervix 20, 1. ovar drept 34/34, 9/19, 9. ovar stang 33, 7/23, 4/14, 6.cam astea sunt dimensiunile.mi sa facut corect.deci...e cv grav???multumesc
0
05-12-2011, ora 12:25
Dr. Costin George Adrian
Dr. Costin George Adrian
Singurul lucru pe care poti sa il faci e sa ramai gravida si sa iti urmaresti strict sarcina de la inceput. Daca e nevoie, sa poti face cerclajul la timp.
0
05-12-2011, ora 16:00
liviaalina
Nu este medic/terapeut
liviaalina
ok.multumesc.
Adaugă un comentariu / răspuns

22-09-2020, ora 14:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
BioTexCom
Cele mai avansate tratamente de infertilitate
Clinica de reproducere umană BioTexCom este, de peste 10 ani, cea mai inovatoare clinică din Ucraina și aplică cele mai avansate metode și tehnici pentru tratarea infertilității. Detalii aici
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.