AMA-M2 pozitiv inseamna colangita biliara primitiva?

04-07-2021
Mihaela GD
Nu este medic/terapeut
Mihaela GD
Buna ziua,

Reumatologul mi-a recomandat niste analize de sange deoarece ma durea soldul de un an. Am făcut hemoleucograma care a iesit ok, factor reumatoid, acid uric si fibrinogen au iesit toate ok, proteina C reactiva marita de 3 ori, adica 1.5 mg/dL si VSH marit (36), in plus am facut pt tiroida FT4=17, 45(normal) si TSH=6.32(mare).
In continuare am facut alte analize:
- Anticorpi anti CCP >7 -normal;
Profil ana extins la care am pozitive urmatoarele: SCL-70 si AMA-M2. Restul de analize din Profil ANA extins sunt normale.
Intrebarea mea este, daca AMA-M2 este pozitiv arata ca am ciroza sau colangita biliara primitiva? Reumatologul a zis ca nu inseama neaparat ca am ceva daca sunt prezenti anticorpii AMA-M2, m-a intrebat daca ma doare ficatul, ceea ce am inteles ca nu e un simptom la debutul bolii, tocmai din aceasta cauza nu pot sa iau de buna ce mi-a zis, avand in vedere ca aceasta boala tine de gastroenterologie, nu de reumatologie.
Am cautat pe diverse site-uri si majoritatea asta sugerau, ca e aproape imposibil sa nu ai boala daca ai AMA-M2 pozitiv, mai ales site-uri ale unor laboratoare de analize.
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

23-11-2021, ora 13:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medic Chat
Interpretare analize medicale online
Rapid    Confidențial    Anonim
Cu Medic Chat ai peste 200 doctori din 40 specialități medicale.
Vezi doctori disponibili
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.