Amețeala - dezechilibru in mers

13-10-2021
vsv2021
Nu este medic/terapeut
vsv2021
Buna seara, in primul rând mulțumesc celor care citesc și pot sa ma ajute cu o părere, mi-e greu si sa ma exprim….am 35 de ani, problema a început undeva aprox pe la 14 ani, o ușoară stare de amețeala, a durat câteva zile a trecut, după câteva luni a apărut iar, am mers la medic, analize de sânge și nu mai rețin exact ce, totul Ok, am primit puțin calciu …., ( nu știu dacă are legătura dar la 12 ani am avut 3 intervenți chirurgicale in 4 zile din cauza unui diverticul meckel, după operatie tot făcând hemoragie), amețelile astea parca au tot început sa apăra dar așa la diferențe mari de timp, din 2013 a început a se acentua totul, fiind ma munca intr-o zi ma luat o amețeala de nu puteam sta in piciore, nu mai avusem așa amețeli, am mers la spital, am început analizele, analize peste analize, nimic, încet încet a apărut starea asta de amețeala zilnic dar undeva aprox între orele 10 și 12, dacă nu trecea luam un calman și trecea, era însoțită de o presiune in cap, am am facut CT, RMN la cap, toată coloana, toate analizele de sânge, vitamine, consult ORL, interne, neuro, nimic am încercat la psihiatrie de acolo nu a avut mare lucru ce sa facă dar totuși am primit sanax, nici o diferența, am ajung la Cluj … tot la psihiatrie al medic, alt tratament rezultat zero, neuro Cluj rezultat zero, ORL cluj rezultat zero, nimeni nu găsea mare lucru, doar la ORL o ușoară deviația de sept și o rinita datorata folositului de Bixtonim in ultimele luni, dar ma repet starea mea se agrava pe zi ce trece, momentan nu știu ce sa mai fac, simtomele mele sunt : dezechilibru in mers, senzatie de leșin, de rămas fără putere, de cedare a genunchilor, de cădere de jos, la pachet cu ele apare și panica, parca se tin lanț. Aștept din tot sufletul un sfat, sunt disperat, nu știu ce și cum sa mai fac, unde sa merg. Mulțumesc
4 comentarii
0
14-10-2021, ora 11:43
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Sa nu fie mici atacuri de panica. Cat timp ati urmat tratamentele de la psihiatrie? Nu ati observat nicio ameliorare atunci?
Ce ati luat?
0
14-10-2021, ora 12:41
vsv2021
Nu este medic/terapeut
vsv2021
Buna ziua, cipralex, magnerot, acutil, sedativ pc, Xanax, aprox 4 5 luni
0
14-10-2021, ora 13:02
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Cat timp ati urmat tratamentul cu Cipralex? Nu ati simtit nicio ameliorare in timpul acestui tratament?
0
14-10-2021, ora 16:06
vsv2021
Nu este medic/terapeut
vsv2021
Buna ziua din nou, nu a fost nici o ameliorare, nici cea mai mică diferența, de aia ma întreb ii ceva psihic sau nu cu toate ca nu cred. Mulțumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce amețesc? Cele mai frecvente cauze ale amețelilor
  • Amețeala - cele mai frecvente cauze
  • Cum tratezi amețeala (vertijul, amețelile frecvente)
  • Legătura dintre amețeală și COVID-19: unul din zece pacienți infectați cu virusul SARS-CoV-2 prezintă amețeală
  • Ameţeli în timpul somnului (înainte să adormi) - cauze posibile
  • Terapia fizică poate scădea riscul de accidentare cazată de amețeală
  • Amețeala - un simptom asiciat cu un risc crescut de deces
  •