Ameteala, zgomote urechi

26-11-2019
Dulcineea01
Nu este medic/terapeut
Dulcineea01
Buna ziua,

De ceva timp am niste probleme care pur si simplu mi-au dat viata peste cap. De ceva luni bune am "episoade" de cateva zile consecutive in care sunt ametita, simt ca plutesc, o stare generala proasta, o usoara senzatie de greata, calduri in corp si a.s.m.d. Am facut analize de sange complete, toate au iesit bune. Am fost la 2 neurologi, 1 cardiolog, 3 ORL-isti, 1 medic generalist, 1 medic de famile si un ginecolog. Din pacate inca nimeni nu mi-a dat de cap. Am ajuns sa sufar de stari de anxietate si frica atunci cand plec undeva pentru ca ma gandesc ca oricand ma poate apuca ameteala. Ultima doamna doctor neurolog mi-a recomandat betaserc si a spus ca dupa parerea dansei nu este nimic neurologic dar pentru linistea noastra m-a trimis sa fac un angio RMN la cap. In 2 saptamani sunt programata. Dansa mi-a recomandat sa mai merg la un doctor orl-ist ca ea suspecteaza ca am ceva la urechea interna (poate un vertij). Mentionez ca acum 2 saptamani am avut un episod de rau si ameteal in timp ce dormeam, cand m-am intors de pe o parte pe alta am ametit foarte tare si asa am ramas toata ziua. Plus senzatie usoara de greata. In alte zile, nu am ansolut nimic, ma simt foarte bine, sunt energica si nu am nici un simptom. Un ultim lucru de adaugat este ca la ingitire aud zgomote precum niste crapaturi in urechea stanga dar uneori si in cea dreapta. Va rog, niste sfaturi mi-ar prinde bine, sau experiente de la oameni ce sufera de aceste simptome ca si mine. Multumesc !
4 comentarii
0
27-11-2019, ora 14:11
Dulcineea01
Nu este medic/terapeut
Dulcineea01
Nimeni?? Va rog, chiar am nevoie de un sfat!
0
27-11-2019, ora 18:40
Dr. Elena Latcan
ORL - Otorinolaringologie, BUCURESTI
Dr. Elena Latcan
Buna!Ametelile si zgomotele din urechi tin de Organul echilibrului care este, invatam din liceu, in ureche, iar zgomotele din ureche sint date de unele celule auditive din urechea interna care in timp mor, altele le iau locul dar scot niste sunete dezordonate= acufene=tinitus.
1) DECI IN ASEMENEA CAZURI PACIENTUL TREBUIE VAZUT INTSI DE UN MEDIC ORL, NU NEUROLOG(cu tot resectul!)cu efectuarea unei AUDIOGRAME, pentru a vedea starea nervilui auditiv.
2) Pacientul estevtrimis apoi la medicul OFTALMOLOG pentru FUNDUL DE OCHI(si ochii ajuta la mentinereav echilibrului alaturi de creierul mic =Cerebelul si de PICIOARE!)
Daca sunt modificari la Fundul de Ochi= pot fi modificari
vasculare sau o tumora)=pacientul e trimis sa faca un RMN CRANIAN si cu el se duce la un=
3)NEUROCHIRURG pentru tratament chirurgical.
DACA LA AUDIOGRAMA nu este afectat nervul auditiv, de vina este infundarea cominicarii nas cu ureche= trompa lui Eustache=din cauza unei rinite alergice, deviatie sept nazal, polipoza sau alte tumori nazale sau in cavumcorpi straini nazali, sinuzita.
CONCLUZIA = TRATAMENTUL este diferit in functie de CAUZE.
SANATATE!
0
11-12-2019, ora 18:48
Just_me and me
Nu este medic/terapeut
Just_me and me
Exact aceleași simptome le are si sotul meu! De vreo 5 ani... ameteste si acasa si la lucru, senzatie de greata etc! Am fost si noi la medicul de familie, am facut analize, am făcut si rmn, am fost si la gastroenterologie peste tot au zis ca e bine. Doar ca aceste stari continua. Se întâmplă la cateva luni sau rar si la cateva zile unul dupa altul! La orl nu am fost! O sa incerc sa ii fac o programare! Sănătate multa!
0
28-10-2021, ora 21:12
Miama
Nu este medic/terapeut
Miama
Este anxietate. Si eu ma lupt de doi ani cu aceste stari si toate analizele la toate organele sunt bune.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.