Amigdala, limba si maseaua de minte

24-02-2010
liviumatau
Nu este medic/terapeut
liviumatau
Buna ziua!!Ma numesc Liviu.Am 22 de ani.De ceva timp am o amigdala umflata in partea dreapta!Am fost la ORL si doctoru nu stie cauza.Am facut si analize care aratau bine.Am constatat ca tot in partea dreapta in zona din spate am si limba un pic umflata.In urma unuei rodiografii la dintii am observat ca o masea de minte imi iese exact in aceiashi parte adica in partea dreapta jos.Aceasta masea nu are destul loc sa iasa.Inca nu ma doare dar uneori acea parte se umfla.Exista posibilitatea ca limba si amigdala sa fie umflate din cauza maselei de minte?Astept un raspuns!!Va multumesc!!!
8 comentarii
0
24-02-2010, ora 16:08
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
se poate unmfla tesutul de langa maxilar... si sa impinga putin limba.
dar amigdala sa sde mareasca in volum NU..
faci gargara 10 zile de cateva ori pe zi cu Ossidenta
ei tantum verde de supt 4-5 pe zi
tii regim fara acru, rece si acidulate.. fara fructe citrice
sio sda vezi peste 10 ziel
0
24-02-2010, ora 16:41
liviumatau
Nu este medic/terapeut
liviumatau
Problema persista de mai bine de 3 4 luni.Nu am avut febra.nu ma doare amigdala.Pur si simplu este umflata!Doctora nu a observat nici o rana aboslut nimic.Am luat un tratament insa aceasta nu a scazut nici pana in prezent.Credeti ca tratamentu care mi l-ati prescris va avea un efect??
0
24-02-2010, ora 16:48
liviumatau
Nu este medic/terapeut
liviumatau
Poate ca sunt si o persoana mai paranoica dar in ultimu timp am si o senzatie ca limba ma ustura oarecum.Este un pik incarcata si parca am asha o senzatie de arsura.Am marii probleme si cu gingiile care imi sangereaza destul de des!!Uneori dimineata cand ma trezesc am o substanta maronie chair cred ca uneori ar putea fi sange.Am inteles ca imi scrajnesc si dintii in somn..Dorn cu gura deschisa ce e drept.Am mai mereu nasul infundat!!Astept niste raspunsuri daca ma puteti ajuta sa scap macar un pic de grijiile respective.
0
25-02-2010, ora 12:10
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
incearac sa faci cateva poze cu amigdalele si cu gatul pe exterior.. sa.mi pot da seama care e problema
trimitele pe mail
in rest..
1. cared ca e o simpla Hipertrofie de amigdala.. si nu e alceva( poate fi si unilaterala)
2. arsurile de pe limba si gingivita.. pot avea legatura cu regimul tau alimentar
tre sa excluzi acidulatele, acru si fructele citrice
sa faci tratamentul indicat mai sus
0
18-04-2012, ora 13:41
Iancu Romina
Nu este medic/terapeut
Iancu Romina
de cateva zile imi simt partea dreapta a limbi mai in spate umflata si gatul il simt umflat si ma doare umpic la inghitire si urechea dreapta putin de tot infundata imi puteti spune ce poate fi?
0
18-04-2012, ora 15:21
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. poate fi de la o problema dentara
2poate fi un inceput de flegmon periamigdalian pe acea parte
e navoie de consult la ORL si stomatolog
0
20-04-2012, ora 18:14
Iancu Romina
Nu este medic/terapeut
Iancu Romina
Eu am un cgist pe amigdalita dreapta dar de mai de mult dar acuma numa umpic imi este umflata limba in spate si parca simt cum omuletul imi atinge limba si ma deranjeaza si ma doare umpic gatul iau aulin acuma efervescent ii bun?
0
20-04-2012, ora 20:51
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu
trebuie sa mergi al un cab ORL dotat c u endoscop si c aparat de chirurgie cu Radiofrecventa sau Laser
o sa faca investigatii a rinofaringelui si hipofaringelui.. ca sa excluda prezenta unei formatiuni tumorale
deasemenea poate sa elimine foarte usor acel chis amigdalian !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ce rol are măseaua de minte?
  • Amigdalele, folosite în teste de laborator pentru analiza efectului medicamentelor asupra celulelor imune
  • Un nou studiu arată că extracția celui de-al treilea molar are efecte pozitive pe termen lung asupra gustului
  • Amigdalele umane absorb nanoplasticele, sugerează cercetătorii
  • Aspectul limbii - element de diagnostic facil cu AI
  •