Amigdale criptice cu cazeum, sau altceva?

13-02-2017
Diana4
Nu este medic/terapeut
Diana4
Buna seara, am revenit pe acest forum in speranta unui sfat/ajutor, in urma cu ceva timp mai exact prin luna octombrie 2016 am scriss aici, iar Dl doctor Fluieraru, dvs mi.ati raspuns.
Aveam probleme cu gatul, senzatie de ceva in gat, care persista mereu si mereu si era deranjanta, plus durere la amigdala stanga (doar la aceea aveam senzatia de ceva) plus limba incarcata, etc. La maxilo faciale mi.au spus ca aveam candidoza, mi.au dat un tratament simplu dar tot nu a trecut.
Am fost la un control ORL pe la sfarsitul lunii octombrie 2016, dl doctor de aici din Cluj mi.a spus ca aveam limba foarte incarcata, si deci m.a trimis la analize.
Analizele au iesit toate bune, ASLO era ok, sub 200, inafara de Fibrinogen- care a iesit de 440, si VSH care avea 35 (peste 15 in limita normala).
Mi.au mai gasit in flora microbiana coci, micrococi (n.am idee ce inseamna ).
Oricum doctorul a spus ca e infectie in sange, mi.a dat un tratament cu antibiotice Augmentin 7 zile, si inca ceva pastile ce le.am luat 10 zile pe luna timp de 2 luni.
Trebuia sa merg la control dupa tratament dar din motive obiective nu am mai ajuns
Azi sunt in aceeasi problema, ma simt tot la fel cu gatul si amigdalele, sunt mai bine daca fac gargara cu bicarbonat, sau daca folosesc ulei de eucalipt pt gargara.
Ideea e ca dupa analizarea amigdalelor de atata timp, mi s.au format cripte in spatele lor, unde se gasesc acele chestii rotunde, mici, albe cu miros neplacut, presupun ca este cazeum + un fel de nodul mic si dureros (ca un cos) tot in apropierea criptei.
Plus limba cu pete (incarcata si cu un fel de leziuni mici dureroase daca imi musc limba )
Trebuie mereu sa fac gargara dupa mese ca sa mi se mai curete amigdalele altfel am mereu senzatia ca ma deranjeaza si ma streseaza sisa psihic pt ca uneori nu ies singure acele chestii albe, nu se curata, si trebuie sa le scot cu betisor sau deget dupa caz
Intrebarea mea este, e un fel de amigdalita, sau ce este ?
Doctorul ORL.ist mi.a spus atunci la control ca va trebui sa imi scot amigdalele (e genetic presupun si tata avea probleme cu ele si le.a scos, tot la medicul acesta)
Este vreo sansa de tratament naturist, sau altceva inafara de scoaterea lor? Momentan nu vreau sa le scot, sunt studenta si nu imi permite timpul de a sta prin spital.
Astept un raspuns, multumesc anticipat
3 comentarii
0
14-02-2017, ora 10:59
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. da citeste tot ce sa scris pe forum deper Amigdalita cronica cu cazeum
2 cauza care duce la acele simptome.. este la nivelul tractului digestiv
asa ca e cazul de investigatii serioase la gastrologie
0
15-02-2017, ora 01:19
Diana4
Nu este medic/terapeut
Diana4
Multumesc pentru raspuns, mai am inca o intrebarw, din cauza tuturor acestor probleme cu amigdalele ma gandeam sa cer sfat cu privire la criptoliza cu radiofrecventa. M-ar ajuta in cazul meu? Precizez ca amigdalele sunt destul de marite, se presupune ca daca deschizi gura si scoti limba nu ar trebui sa le vezi, eu le vad si inca bine de tot.
Daca m.ar ajuta metoda asta
Stiti Unde se face in Cluj Napoca ? La ce spital?'
0
15-02-2017, ora 15:18
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
doar medicul ORL.. care vede amigdalele..de cide prin ce metoda este mai bine sa lucreze
asa ca mergeti direct in clinici ORL
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: