Amigdale marite si deviatie de sept | Forumul Medical ROmedic

Amigdale marite si deviatie de sept

06-10-2008
ionut_cirstoiu
Nu este medic/terapeut
ionut_cirstoiu
Buna ziua,
O sa incerac sa fiu scurt :
Inflamare amigdala dreapta acum 1 an - ASLO sub 200; tratament cu Zinacef injectabil si Gentamicina fara rezultat;schimbat medic si inceput tratament cu Moldamin. De cand am inceput Moldaminul am capatat dureri de oase si muschi (Mi-au gasit Factor reumatoid crescut, dar ASLO sub 200). Am intrerup dup 12 injectii ( 3 luni ) iar durerile de oase s-au diminuat amigdala a ramas la fel. Am reinceput Moldaminul ( ASLO sub 200) ia au inceput iar durerile de oase si muschi.Nasul imi este infundat tot timpul. Analizele sunt normale ( hemoleucograma, ASLO, fibrinogen, transaminaze, PCR, mai putin FR).
Intrebare : Durerile osoase si musculare sa fie declansate de Moldamin ?
Nasul infundat sa fie cauzat de amigdale ?
Este cumva operatia solutia ?
Multumesc pentru raspuns !
5 comentarii
0
06-10-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Buna seara!
o sa iti raspund in masura posibilitatilor.,
1. nu, nu cred ca durerile de oase pot fi provocate de Moldamin.
2.nasul infundat.. are o alta cauza, locala, o deviatie de sept sau o rinita. Nici de cum hipertrofia amigdalelor.
3.Pentru o amigdalita hipertrofica care nu cedeaza in volum si face si acutizari de 4-5 ori pe an.. DA este operatia o solutie.
In concluzie.. Mergi la ORL.. sa.ti vada nasul si amigdalele.
anuntane diagnosticul si ce a decis medicul.
0
14-10-2008, ora 00:00
ionut_cirstoiu
Nu este medic/terapeut
ionut_cirstoiu
Buna ziua,
Am fost la medic la spitalul "Dorin Hociota " Bucuresti iar medicul a indicat urmatoarele :
- Amigdalita asimetrica => operatie
- Deviatie de sept si cornet crescut in nara dreapta => operatie.
Intrebarile mele sunt :
1 - este bine sa operez intai gatul iar apoi nasul tinand cont ca eu sunt vesnic infundat si ca dimineata ma trezesc cu o suma de mucoziti in gat
2 - amigdalectomia se face cu anestezie generala ? Mi s-a parut cam ciudat...
Multumesc pentru raspuns !
0
14-10-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. da este mai bine de operat Amigdalele.. pentru ca ele pot provoca mai multe complicatii. Nasul mai asteapta 1-2 luni daca ai asteptat pana acum.
2.Amigdalectomia.. ca si septul nazal.. este mai modern si nedureros.. cu anestezie generala.
Succes.
0
06-04-2009, ora 23:50
min24
Nu este medic/terapeut
min24
Buna seara,
De ani de zile ma tratez de amigdalite, tot timpul sunt inflamate, tot timpul dimineata ma trezesc cu mucozitati in gat si dureri in gat , mi s-au facut tot felul de teste, alergice, exudate si mi s-au administrat diferite tratamente, la ultimul control mi s-a spus ca am amigdalita acuta, sinuzita acuta si deviatie de sept , mi s-a recomandat institutul, , Hociota -Bucuresti pentru control amanuntit.
Intrebarile mele : - nu vor fi complicatii in cazul unor raceli daca scot amigdalele ?? operatia de deviatie de sept va ajuta la tratarea sinuzitei ?
Multumesc !
0
07-04-2009, ora 07:02
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da. Operatia de deviatie de sept o sa ajute la vindecarea sinuzitei prinfaptul ca se inbunatateste mult respiratia nazala.
O amigdalita cronica repetata.. poate da cu mult mai multe si mai grave complicatii decat lipsa lor!!!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Amigdalele umane absorb nanoplasticele, sugerează cercetătorii
  • DeviaÈ›ia de sept: IntervenÈ›ia chirurgicală este o abordare mai eficientă decât utilizarea spray-urilor nazale
  •