Amigdale sublinguale tratament

13-02-2011
danielaopris
Nu este medic/terapeut
danielaopris
Buna ziua!
De aproape un an de zile am probleme cu inghitirea alimentelor solide, simt ca raman fara aer, iar mancarea imi ramane in gat. Mai mult, din cand in cand, fara a consuma ceva, simt ca ceva imi blocheaza gatul si nu pot respira normal. Mi-am facut de 5 ori exedutat faringian, ultimele 4 au iesit negative (la primul imi isesise prezent stretoc Beta hemolitic). In noiembrie 2010 am facut un control ORL, investigatie cu un laringoscop, iar medicul mi-a spus ca amigdalele sublinguale sunt inflamate, spatiul epiglotar fiind plin de amigdalele inflamate (sper ca am retinut corect). Mi s-a spus ca una din cauze poate fi BERG si am facut tratament cu OMEZ aprox 1 luna. Nu am constatat imbunatatiri, mai mult procesul meu de digestie a inceput sa o ia putin razna. De o saptamana medicul meu de familie mi-a prescris TONSILOTREN, insa nimic mai bine inca cu gatul meu. Va rog sa imi recomandati un tratament sau sa imi dati un sfat pentru a scapa de operatie.
4 comentarii
0
13-02-2011, ora 20:47
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
tratamentul cu Omez.. fara un regim strict alimentar a fost inzadar
trebuie sa faceti un tranzit baritat esofagian.. sa excludti o problema mai serioasa pe esofag..
si dupa putem vorbi despre tratamente
0
19-04-2011, ora 23:46
danielaopris
Nu este medic/terapeut
danielaopris
Dl doctor am reusit pana la urma sa fac tranzitul baritat, chiar astazi. Concluzia a fost gastrita duodenala, stomac alungit care secreta mai mult acid gastric si reflux gastro esofagian, dar nu grav. Am scris cum mi-a explicat d-na doctor. Nu mai era program la gastro ca as fi mers. Dupa parerea dvs, daca fac tratament pt problemele mentionate, s-ar putea ca respectivele amigdale sublinguale sa revina la normal? De cand am scris prima data despre aceasta problema, situatia nu s-a schimbat nici in bine nici in rau, e la fel de deranjant. Ce sfat imi puteti da?
Multumiri anticipate!
0
20-04-2011, ora 07:16
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
sa tii regim strict alimentar toata viata fara acru, acidulate si fructe citrice
sa faci gargara dupa fiecare masa + tab de supt.
Tratament de durata la gastrologie
0
20-04-2011, ora 22:11
danielaopris
Nu este medic/terapeut
danielaopris
Si totusi, cu amigdalele sublinguale cum ramane? Va trebui sa le operez? Eu am in continuare dificultati la inghitire si respiratie, dar se agraveaza si estompeaza in functie de nu stiu ce. Sa incep tratamentul pentru gastro si vedem dupa? Pastile de supt: puteti sa imi dati un exemplu va rog. Scuzati pleiada de intrebari, dar chiar ma streseaza faptul ca simt ceva in gat tot timpul. Va multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.