amigdalita acuta pultacce la bebelus

17-12-2010
dozsaanna
Nu este medic/terapeut
dozsaanna
Baiatul meu de 6 luni de o luna a fost diagnosticat cu amigdalita acuta si dupa aceea cu amigdalita acuta pultacce.Am fost la ORL si prima data am facut tratament cu CexYL 5 ZILE, DUPA O SAPTAMANA IARASI A FACUT FEBRA SI AM MERS inapoi la ORL si mi-a zis ca are amigdalita acuta pultacee am inceput iar cu cexyl de doua ori 2, 5ml pe zi, dupa cinci zile am fost la control si nu era trecut am continuat administrarea de antibiotic la 8 zile iar sa uitat, si mi-a zis sa ii dau 10 zile, iam dat zece zile, si, am intrerupt., acuma dupa 4 zile, iarasi nu poate inghiti, si cred ca are dureri de gat, febra nu are, dar medicul a plecat in concediu.
Si eu simt durere in gat aproape tot timpul, oare lasa infectat din nou.Nu stiu ce sa fac?Sa incep sa-i dau din nou cexyl?Am uitat, de 3 saptamani, am facut si eu tratament cu antibiotic 5 zile, dar dupa o saoptamana a reaparut durerea.
6 comentarii
0
03-01-2011, ora 16:25
Dr. Maria-Gianina Arsene
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Maria-Gianina Arsene
Buna ziua! Mergeti sa-i faceti analize: exudat faringian, VSH, HLG, CRP ca sa vedeti daca are infectie si daca e virala sau bacteriana.. Nu se da acelasi antibiotic de 2 ori la rand, se alege alta clasa daca tratamentul e necesar.
Sanatate!
0
02-02-2011, ora 12:08
RM_1980
Nu este medic/terapeut
RM_1980
Buna ziua,

Copilul meu de 2 ani si 9 luni a fost diagnosticat acum 1 sapt jumatate cu amigdalita pultacee. A luat: 3 doze Zinnat pastile (in 24 ore), nu a cedat febra, am trecut pe Zinnat injectabil + gentamicina- 4 doze (48 ore), nu a trecut febra, am trecut pe Cefort +gentamicina injectabil (5 zile - 10 doze), iar de luni am trecut pe Klacid suspensie. I-am dat 3 doze si am uitat-o pe a 4-a, i-am dat deja a 5-a doza. O iau acum de la inceput, ca si cum nu i-as fi dat Klacid pana azi (deci inca 7 zile) sau pot sa iau in cosiderare si primele 3 doze?

Multumesc,
0
16-02-2011, ora 22:03
melymelo
Nu este medic/terapeut
melymelo
buna ziua...am febra de vreo 3 zile, si dureri mari in gat de 2 zile.am luat coldrex si strepsile pt dureri de gat...am crezut ca e o simpla raceala.si astazi dupa ce am fost la munca am fost la medicul de familie, iar acesta mi-a zis ca am amigdalita.tin sa anunt ca abea inghit, am dureri pana la urechii...medicul mi-a dat un antibiotic, zinnat 500 mg..dupa ce am luat prima pastila la circa 2 ore am dat afara.(dupa ce am reusit sa mananc umpic de supa )are vreo legatura ca inanite de a lua pastila am luat coldrex???.nu vreau sa ma internez, nu imi plac spitalele desi medicul de fam a zis ca daca nu reusesc sa l inghit voi fi nevoita sa m internez ca sa mi le administreze pe cealalt cale:(...chiar am nevoie de ajutor ca sa pot sa trec peste..abea reusesc sa mananc
0
23-02-2011, ora 15:27
Dr. Maria-Gianina Arsene
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Maria-Gianina Arsene
Faceti si analize, daca in ciuda tratamentului persista depozitele pe amigdale, poate e vorba de mononucleoza infectioasa. Daca nu se poate trata po, trebuie tratament im/iv. Penicilina e de electie in angina streptococica, daca nu exista alergie.
Sanatate tuturor!
0
11-04-2011, ora 17:29
Valentin33
Nu este medic/terapeut
Valentin33
Asi vrea sa styu unde gasesc o clinica particulara de ORL, unde asi putea sami scot amigdalitele la PAROSCOP(am auzit ca ar fi una la Cluj dar nu styu sigur) Multumesc anticipat!!!
0
09-10-2012, ora 17:46
florea mihaela
Nu este medic/terapeut
florea mihaela
buna ziua;copilul meu de 10 ani sufera de bronsita asmatiforma si nu reusim sa-i dam de cap de fiecare data cand raceste haraie in spate ce ma sfatuiti multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Evaluarea sugarului de două luni
  • Evaluarea sugarului de trei luni
  • Evaluarea sugarului de patru luni
  • Evaluarea sugarului de cinci luni
  • Evaluarea sugarului de șase luni
  • Evaluarea sugarului de șapte luni
  • Evaluarea sugarului de opt luni
  • Evaluarea sugarului de nouă luni
  • E voie să faci sport dacă te doare în gât?
  •