amigdalita repetata copil 4 ani si jumatate

01-02-2014
danna1979
Nu este medic/terapeut
danna1979
Baietelul meu este in a 4-a luna cand face amigdalita pultacee. Cele 3 episoade anterioare le-am tratat cu antibiotic Zinnat intre 7-10 zile. Intre timp, acum 2 saptamani am inceput un tratament homeopat cu 2 scheme: una de fond cu 4 remedii ce se dau cu pauze 26 de zile si se repeta 4 luni si una pentru acut. Acum a facut amigdalita pultacee fiind in a 12-a zi de tratament de fond. Am intrerupt si suntem in a 2-a zi de tratament acut ce cuprinde 4 remedii ce se dau din ora in ora. Dr homeopata ne-a zis sa-i dam doar antitermice si homeopatele. Face febra 39-39.9 xare scade cu antitermice apoi creste iar. Ii mai dam pastilute Esberitox N. Ce sa facem...suntem in a 2-a zi, nu i-am dat antibiotic. Sa mergem mai departe doar pe homeopate.poate oare sa scape de puroi fara antibiotic? Gresim daca nu i dam sntibiotic?
1 comentarii
0
21-08-2019, ora 20:38
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Pneumologie, Iași
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Bună seara! Este necesar antibiotic pentru tratarea episodului actual. Se tratează cu penicilină, dar mergeți la boli infecțioase pentru a primi tratament în spital. După ce trece acest episod vă recomand să faceți amigdalectomie (îndepărtarea chirurgicală a amigdalelor, este o procedură simplă). O seară liniștită!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: