Amigdalita ulcero-necrotica

18-05-2019
Hortensia
Nu este medic/terapeut
Hortensia
De la jumatatea lunii martie si pana acum, am trecut prin 2 episoade de raceala (ca sa zic asa): nas infundat, usoara febra (max. 38 si un pic), usturime in gat (nu stiu daca le-am tratat 100% corespunzator). Pe 6 mai mi-am revenit dintr-o raceala cu nas infundat la greu, ramanand cu o tuse productiva usoara pe care am tratat-o cu biomicin (3/zi). Lunea trecuta am fost ok, marti la fel pana dupa pranz cand am simtit o durere sacaitoare in gat, iar seara am facut febra. Miercuri am fost la medicul de familie care mi-a zis ca sunt “suprainfectata”, avand puroi pe amigdale. De miercuri seara am inceput sa iau Zinat la 12 ore si Flamexin 1/zi, dar am continuat sa fac febra aproape toata ziua, la fel si joi, pana la 39.5. Am mai luat Nurofen Forte si uneori Algocalmin fiola (administrata oral) pentru febra. De durerile in gat la inghitire nu mai spun, ma termina psihic. Azi am fost la ORL care mi-a zis ca trebuie sa merg la boli infectioase, avand o amigdalita ulcero-necrotica si ca mi-ar face o perfuzie cu penicilina, dar ca mai bine merg direct la boli infectioase pentru ca sigur ma vor interna. La boi infectioase nu m-au internat, mi-au lasat acelasi tratament, mi-au luat sange si exudat. Revin luni ca sa vedem cum au iesit analizele. Gargara nu reusesc sa fac, imi vine sa vomit cand dau capul pe spate, lichide am inceput sa beau mai multe de azi.
Ce-i drept astazi am mai facut febra doar seara dupa ce nu mai facusem de aprox. 24 de ore. Initial pe la 6 fara, 38.3, a scazut singura, apoi pe la 10 fara, un 37.8, am luat un Nurofen si acum sunt mai bine. Am pofta de mancare, nu mai zac... Amigdalele nu ma mai dor la inghitire, in schimb ma doare in cerul gurii foarte tare. Mi-am luat un spray cu propolis ca sa dau pe ele.
Ce ziceti? Merge tratamentul? De ce sa ma feresc dupa ce-mi revin? Nu mai vreau sa ma imbolnavesc asa.
Ar trebui sa scot amigdalele? Eu asa as vrea. Mi-a ajuns prin ce am trecut acum.
1 comentarii
0
19-05-2019, ora 19:11
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pe forum sunt sute de poastari unde am explicat.
acutizarile amigdalitelor si faringitelor.. vine de la un reflux gastro eosfagian si alimentatie incorecta
asa ce e cazul de un consult la gastrologie...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: