Amigdale marite la copil + febra

27-07-2010
Balu Ilona
Nu este medic/terapeut
Balu Ilona
Buna ziua! Am un copil de 5 ani si 11 luni, si din aprilie are amigdalele marite. A facut temperatura intr-o seara si a acuzat durere, i-am dat paracetamol sirop, i-a trecut; n-a mai facut temperatura dar au ramas marite.Mentionez ca pe partea stanga are si un ganglion de cand are aceasta problema. Anul trecut tot in primavara a facut la fel un ganglion in partea stanga si s-a umflat un pic, de multi dr din Vaslui au zis ca nu stiu ce are dar pare oreion, am studiat si am fost la Iasi dar nu a avut oreion. Is-a dat tonsilotren 3/zi si sinupret 15 pic/3ori/zi. intr-un final i-a trecut, dar in iarna a facut de 2 ori rosu in gat cu temperatura mare si frisoane. Mi s-a recomandat sa-l operez. Ce sa fac?
Acu mai nou la ultimul control cica are si polipi.Va rog dati-mi un sfat... Va multumesc...
5 comentarii
0
27-07-2010, ora 16:07
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
daca are si amigdalele marite.. si polipii( respira pe gurita ).. mai bine sa.l operati acum.
0
16-10-2010, ora 11:13
matylda
Nu este medic/terapeut
matylda
Buna ziua, ieri am descoperit forum-ul dumneavoastra si l-am gasit foarte interesant. Am si eu o problema. Mama mea are 54 ani si are amigdalele cronicizate. Nu conteaza daca este vara sau iarna, din doua in doua saptamani i se inflameaza amigdalele, are febra mare si o doare tot corpul si, desi face tratament puternic durerea cedeaza cand vrea ea. A fost internata de foarte multe ori dar nimeni nu i-a prescris un tratament care sa o ajute. Din cauza varstei nimeni nu i-a recomandat o operatie. Intrebarea mea este...daca este recomandata o operatie la 54 ani?
0
16-10-2010, ora 14:29
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
la acesta varsta se poate face o interventie in ambulator.. cu Radiofrecventa.. pentru micsorarea amigdalelor in volum.. Tratament local ( gargara si badijonari)
moldamina injectabil sapatamanal 6 luni sau 1 an
0
18-10-2010, ora 08:21
matylda
Nu este medic/terapeut
matylda
Multumesc frumos pentru raspuns.
O saptamana usoara !
0
03-07-2012, ora 10:35
dana77
Nu este medic/terapeut
dana77
Buna ziua,

Am si o intrebare, fetita mea de 5 ani si jumatate are streptococul beta hemolitic de tip a in gat.
Manifestarile sunt minime in sensul ca are a avut febra o zi, in valoare de 37.8 si i s-au marit amigadele, si marite au ramas fara a avea pungi de puroi sau dureri de gat.

Problema este ca intr-un interval de 2 luni am descoperit acet streptococ de 2 ori.
Prima data s-a trata cu Klacid, timp de 8 zile, si nu am mai putut coontinua cu el pana la 10 zile pentru ca a facut o reactie adversa urata la Kalcid, dar cu toate acestea cand am repetat exudatul faringian la 20 zile de la terminarea antibioticului mai sus mentionata exudatul faringian a iesit negativ.
Peste o luna si jumatate a facut acelasi manifestari cu amigdale marite si i-am facut din nou exudatul ( avand experienta precedenta ) si a iesit iar pozitiv.
De data aceasta mediucul a recomndat Zinnat de 125 mg /5ml de 2 ori /zi cate 8ml, timp de 10 zile

Intrebarile mele sunt :

1. Nu s-a sterilizat de prima data ?
2. S-a reinfectat din nou, avand in vedere ca merge la gradinita, unde desi am anuntat, nu s-a luat nici o masura ?
3.Zinnatul este ok pentru acet tip de infectie sau era mai bine Ospen ( dr a motivat ca Ospenul nu mai da rezultate asa de bune in ultima vreme )
4.Aslo mi s-a recomandata sa il fac dupa vreo 2 luni de la terminarea tratament si at cand copilul este sanatos, este ok asa ?
5. In cazul in care nu ii trece nici cu zinnat care ar fi pasul urmator ?

Va multumec pentru informatioi anticipat (nu este prima data cand ma lamuriti cu anumite probleme)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul