Amigdalite pultacee și limba alba

01-04-2020
IonySilvia
Nu este medic/terapeut
IonySilvia
Buna ziua...Am o problema care persista de 2 luni...Am luat antibiotice dar degeaba.. Am dungi albe pe amigdalite, sunt pultacee, la fel și limba in interior este alba!!! Va rog sa ma sfătuiți, ce pot sa fac, ce sa iau, nu ma pot întoarce in România din cauza pandemiei !!
4 comentarii
1
01-04-2020, ora 21:14
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. Amigdalita pultacee e cu dureri groaznice la înghițit și cu febra 38
2 posibil ai o candidoza sau iritație a amigdalelor cu acidul gastric și de asta nu ajuta tratamentul. Fiindcă nu ai ținut regim corect alimentat
0
02-04-2020, ora 10:26
Dr. Elena Latcan
ORL - Otorinolaringologie, BUCURESTI
Dr. Elena Latcan
Buna!
Gargara apa cu bicarbonat de sodiu 4 lingurite bicarbonat la 500 ml apa fiarta si racita = gargara dupa mese cu un pahar de lichid si la final se inghit 2-3 guri, apoi se suge 1 tableta de Strepsils Intensiv 3-4 /zi si dupa fiecare gargara, nu se bea, nu se mananca 30 de minute.Totul 7-10 zile.Mai vorbim!
Sanatate!
0
16-04-2020, ora 12:05
IonySilvia
Nu este medic/terapeut
IonySilvia
Buna ziua...am consultat un medic, și e candidoza, am avut sistemul imunitar varza... Mia dat un tratament, o soluție de clatit și înghițit, sunt 2 săptămâni de când îl iau dar nu a trecut, sa ameliorat, dar tot mai am...Am ținut și regimul alimentar, fără zahăr, etc.Ce pot sa fac? E problema dacă mai continui tratamentul încă o săptămâna sau va trece in totalitare in timp, prin regim?? Va mulțumesc
0
16-04-2020, ora 20:03
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Trece prin regim. Gargara
Antiacide de supt la culcare și faringo sprey în gat...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tipuri de amigdalite - cum orientează diagnosticul aspectul amigdalelor
  •