Amilaza crescuta, semnal de alarma Helicobacter

03-07-2020
cavit
Nu este medic/terapeut
cavit
Acesta nu este un studiu documentat, dar este un numar destul de mare de cazuri, cateva sute, la care am facut biochimie, inclusiv dozarea amilazei, si testare antigen sau anticorpi Helicobacter.

De la o vreme m-am prins, la cei cu amilaza usor crescuta fara alte cauze evidente, am facut testare anticorpi helicobacter, in majoritatea cazurilor testul a fost pozitiv cu titruri destul de maricele, la unii am testat si antigenul, in majoritatea cazurilor a iesit pozitiv.

O amilaza usor crescuta 90-150ui/l fara alte cauze evidente, ar putea fi semnul unei infectii cu Helicobacter pylori.

Folosesc termenul infectie, deoarece apare o modificare produsa de prezenta acestei bacterii.
3 comentarii
1
04-07-2020, ora 23:59
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Observația este extrem de interesantă și merită mai bine documentată.

dr Petre Mureșan
0
05-07-2020, ora 15:24
cavit
Nu este medic/terapeut
cavit
Relatia nu este chiar biunivoca, cei cu amilaza usor crescuta fara suferinte care sa evoce aceasta crestere, au cu probabilitate mare o infectie cu helicobacter, dar invers nu prea este valabila, cei cu helicobacter, au amilaza crescuta in procent destul de mic.

O amilaza usor crescuta indica testare de helicobacter, dar nu poate fi folosita pentru screeningul acestei infectii.

Mai mult de atit am urmarit amilaza si antigenul dupa tratamente, fie cu antibiotice fie metoda Rife, odata cu negativarea antigenului amilaza revine la valori normale in majoritatea cazurilor.

Probabil amilaza crescuta in infectia cu helicobacter tine de genetica indivizilor si sau de tulpina de helicobacter.
0
27-07-2020, ora 21:46
cavit
Nu este medic/terapeut
cavit
Am constatat ca la pacientii cu amilaza crescuta, Pylorix, este ieneficient, probabil helicobacterul, invadeaza caile biliare si pancreatice,

Pylorix nu il poate indeparta din aceste localizari.

-------------*

Partea mai proasta este ca majoritatea tulpinilor sunt MDR (multi drug resistant), iar antibioticele destul de toxice.

Povestea helicobacterului este una incalcita, turcii si populatiile adiacente au au regim alimentar care defavorizeaza aceasta bacterie, popuatii care se hraneau in acest mod, si au schimbat regimul alimntar sunt foarte vulnerabile la aceasta bacterie.

Antibioterapia nu rezolva situatia, deorece reinfectarea este comuna si survine in timp destul de scurt, bacteria este omniprezenta, se gaseste pe alimente si vesela.

Prductia de anticorpi nu poate impiedica distrugerile provocate de acesta la nivelul tesuturilor aparatului digestiv.

Problema poate fi tinuta sub control doar in doua feluri, fie intoarcrea la alimentatia inaintasilor, fie o terapie putin nociva care poate fi repetata ori de cate ori este nevoie, cum ar fi terapia Rife, sub rezerva ca apar mutatii si frecventa trebuie actualizata.

(*modificat de admin)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: