Analize infertilitate - de 2 ani incercam sa avem un copil fara nici un rezultat

08-06-2018
P.dimi
Nu este medic/terapeut
P.dimi
Buna ziua. De 2 ani incerc sa raman însărcinată și nu reușesc. Am 32 de ani, nici o sarcina până în prezent desi ani la rândul doar ne am "ferit " iar dupa cum spuneam de 2 ani incercam sa avem un copil fara nici un rezultat. Luna trecută am facut o histerosalpinografie la care rezultatul a fost ca am trompe permeabile. Soțul a facut spermograma rezultatul fiind normozoospermie. Luna trecută am facut si cateva teste de ovulatie si chiar mi au iesit pozitive in 2 zile. Mentionez ca ciclul este oarecum regulat între 28 și 30 zile, iar de 5 luni iau un supliment Normens.Da ti mi va rog niște sfaturi ce sa mai fac sau ce as putea lua niște suplimente ceva ?
4 comentarii
0
20-07-2018, ora 10:50
prode
Nu este medic/terapeut
prode
Mai poti face niste analize de tiroida, pentru trombofilie. Apoi reducerea stresului e importanta, relaxare cat mai multa si activitate sexuala in timpul perioadelor fertile.
0
21-07-2018, ora 17:16
P.dimi
Nu este medic/terapeut
P.dimi
Mersi de sfat. Am facut acum cateva luni si analiza de tiroida si a iesit buna sincer nu stiu ce sa mai zic...de 2 luni fac monitorizări de ovulatie. Luna trecută am ovulat in z17 dupa spusele medicului dar dupa simptomele mele in z20. Precizez ca mi a si întârziat menstruația pt prima oară mi a venit la 35 de zile.oarecum normal daca am ovulat in z20.totusi nu am rămas..Mai încerc si luna asta cu monitorizarea.ciudat este că medicul nu mi a dat nici un tratament...nimic
0
23-07-2018, ora 20:08
P.dimi
Nu este medic/terapeut
P.dimi
Azi z11 la monitorizare am avut un folicul de 17mm pe ov.d si endometru de 9.6mm. Am șanse să raman însărcinată? Specific ca ovulez normal si ca nu iau nici un tratament in prezent
0
29-08-2018, ora 23:37
Carla_34
Nu este medic/terapeut
Carla_34
Dxc, nu stiu daca ai reusit sa ramai insarcinata (sper ca da). Daca nu, poti sa intri pe forum la Contraceptie-conceptie, sectiunea Vreau un copil, subiectul "Sfaturi sa raman insarcinata...va rog din suflet", suntem cateva fete care incercam si pana asteptam minunea, mai schimbam cate o parere :).
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul