Analize medicale cu valori depasite

29-12-2008
ambra0
Nu este medic/terapeut
ambra0
Buna ziua, am o rugaminte. Am primit azi analizele de sange si urina. Am constatat cateva depasiri, si altele la limita superioara. Astfel:
Hematograma:
HEM=26, 7 RDW=17, 4 Hemoglobina=14 Hematocrit=42 (restul intre limitele normale)
Electroforeza:
Alfa 2 globuline%=14, 2 (restul in limite normale)
Acid uric seric=8, 36
Colesterol total=254 ( HDL=55, 9 LDL=172)
Creatinina serica 1, 2
Uree serica=43
densitate urina 1, 025
Restul in limite normale

in 12 ian. sunt programat pt o ecografie abdominala.

Am solicitat si facut aceste analize pentru ca de aproximativ 4 luni ma simt foarte obosit, si am o stare de balonare continua. Ma deranjeaza zona stomac intestine unde simt o presiune constanta cu iradieri spre spate. Mentionez ca pot sa mananc orice fara probleme digestive ( grasimi, lapte, acreli, fructe...) Am, cred, problema si la prostata, pentru ca urinez greu si incet. Voi vedea dupa ecografie.
Deci, dupa parerea dvs. ce ma sfatuiti? Ce ar trebui sa mai verific? La ce specialitate de medic trebuie sa apelez?
Multumesc anticipat.
Doresc SARBATORI FERICITE LA TOATA LUMEA.
2 comentarii
0
01-01-2009, ora 10:57
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Analizele sunt bune, o parte sunt la limita superioara a normalului [ grasimile, probele renale ], dar nu sunt motive de ingrijorare.Cred ca sunt probleme cu prostata si mai cred ca consumi putine lichide. Deci va fi necesara o trimitere la urologie.In functie de ce va iesi la ecografia abdominala, va trebui sa apelezi sau nu la un gastroenterolog.Atentie la consumul de grasimi, prajeli, sosuri, maioneza, salamuri grase.Utilizeaza uleiul de masline.Numai bine!
0
17-05-2009, ora 18:18
ambra0
Nu este medic/terapeut
ambra0
Multumesc de raspuns. Da, am avut probleme la prostata. Am fost la Cluj la prof.dr.Lucan, unde am si fost operat cu "vaporizare cu laser" PSA a fost inainte de operatie 3, 9 sai dupa 2 Dimensiunea prostatei 3, 7/3, 6/4, 5 vol 32. Mi s-a luat si biopsie. Rezultatul a fost "Hiperplazie nodulara de prostata. Atrofie prostatica. Hiperplazie de celule bazale." Acum urinez normal. Balonarea se mentine, chiar s-a accentuat.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.