analize urina

19-01-2008
gaba40
Nu este medic/terapeut
gaba40
Sotul meu e plecat din tara.Analizele medicale necorespunzatoare sunt:
TGP-45
cOLESTEROL SERIC TOTAL-290
Giucoza serica-110
Trigliceride serice 272
Pentru urina;
ERY-50(TREBUIA SA FIE NEGATIV SAU MAI MIC DE5)
DEN-1, 025
ANALIZELE PENTRU AgHBS SI ANTICORPI ANTI HCV AU IESIT NEGATIVE

VA MULTUMESC PENTRU AJUTOR!
3 comentarii
0
20-01-2008, ora 00:00
Dr. Frumuzache Iris
Medicina de laborator, Galati
Dr. Frumuzache Iris
Este vorba de o dislipidemie (colesterol si trigliceride crescute) pentru care e nevoie de un regim sarac in grasimi, prajeli si dulciuri (mai ales ca si glicemia e spre limita superioara - atentie), precum si tratament pentru scaderea acestor parametri care prin acumulare in vasele sanguine si organe dau multe neplaceri si acum si mai ales in viitor, adaugand si un risc crescut pentru boli cardiovasculare.
TGP la limita superioara se poate datora de exemplu acestor grasimi acumulate in ficat (e bine sa faca si o ecografie abdominala).
Eritrocitele in urina pot sa apara fie dupa efort sau expunere la frig sau in conditii patologice legate de rinichi sau caile urinare, in general e vorba de calculi sau nisip la acest nivel. Oricum nu sunt in numar foarte mare daca analiza a fost facuta de aparat (metoda enzimatica) si cu siguranta asa a fost facuta.
In concluzie, regim cu sau fara tratament (mai sunt la noi diverse ceaiuri sau produse naturiste cu efect bun - scaderea grasimilor din sange - daca nu merge asa va trebui sa ia tratament recomandat de medic) urmat de controlul periodic al acestor analize.
Numai bine!
0
22-01-2008, ora 00:00
gaba40
Nu este medic/terapeut
gaba40
Va multumesc mult!
la examenul ecograf s-a evidentiat la rinichiul drept un mic calcul de 5 mm pt care s-a recomandat regim alimentar, ceaiuri si lichide multe si un tratament cu picaturi URINEX, pt dizolvarea calculului.
SOTIL MEU LUCREAZA IN NIGERIA SI PERIODIC FACE TRATAMENT IMPOTRIVA MALARIEI.E PERICULOS ACEST LUCRU PT ORGANISM?
Va doresc sanatate tuturor!
0
14-12-2012, ora 19:51
ralukalina
Nu este medic/terapeut
ralukalina
buna seara,

am facut si eu zilele trecute analizele sumare si am urm rezultate pe care va rog sa ma ajutati sa le interpretez:
rezultat val de referinta
analize urina
-LEU 100 NEG
-ERY 250 NEG

GLICEMIE 112 60-120
COLESTEROL 230 110-220

Va multumesc,
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: