Anemie feripriva

05-08-2015
Anylssa
Nu este medic/terapeut
Anylssa
Buna seara. In urma cu 2 luni de zile mai exact pe 4 iunie am fost sa donez sange. Dupa ce am donat am fost foarte ametita, dar nu am lesinat.Mentionez ca am 18 ani si 56 de kg, iar greutatea minima la donare este de 50 de kg, dar cu toate acestea mi s.a recoltat sange. Urmatoarele doua saptamani au fost foarte grele deoarece ma simteam foarte slabita si nu reuseam sa dorm decat 3-4 ore maxim pe noapte. Dupa toata aceasta perioada de rau, dupa o luna de la donare am inceput sa fiu ametita tot timpul. Pe 22 iulie am fost sa imi fac analizele, unde mi.au iesit o anemie feripriva. De 9zile am inceput sa iau suplimente cu fier mai exact Sorbifer Durules 100mg fier. Am stare de ameteala continua, se misca tot in jurul meu, realizez totul in jurul meu dar nu sunt 100% sigura pe mine, bosesc repede am palpitatii, ma doare capul, nu pot sa ma concentrez, si ma dor mainile si picioarele.. Vreau sa stiu daca dupa aceste suplimente cu fier timp de 2 luni o sa imi revin si nu o sa mai fiu ametita iar simptomele acestea o sa dispara. Multumesc !
11 comentarii
0
09-08-2015, ora 18:43
lachriss
lachriss
Buna ziua. Este important de stiut cat este de severa anemia (valori hemoglobina, hematocrit, fier seric). Tratamentul se face si in functie de acest aspect.
0
20-08-2015, ora 13:05
Anylssa
Nu este medic/terapeut
Anylssa
Hemoglobina 11, 4, sideremie 33, 4. Anemie feripriva mi'a spus doamna doctora, in urma caruia mi'a dat Sorbifer 2 luni de zile. Nu pot sa ma concentrez deloc si sa gandesc clar.Cred ca este din cauza neoxigenarii suficiente al creierului. Aceste simptome nu le aveam inainte sa donez si sa am aceasta pierdere de sange brusca, plus ca am si un ciclu menstrual destul de abundent. Astept raspuns. Multumesc mult !
0
23-08-2015, ora 22:08
lachriss
lachriss
Da, este vorba despre o anemie feripriva. Odata cu corectarea ei ar trebui sa dispara si simptomele. Este importanta si refacerea depozitelor de fier, nu numai aducerea hemoglobinei in limitele valorilor normale.
0
24-08-2015, ora 13:18
Anylssa
Nu este medic/terapeut
Anylssa
As mai avea o intrebare. Am inceput sa iau la vreo 4 ore dupa administrarea fierului, o pastila de Doppelhertz activ acid folic +complex vitamina b. Are ceva? Nu isi mai face fierul efectul?sau este recomandat acest lucru?
0
25-08-2015, ora 17:30
lachriss
lachriss
Puteti sa luati, nu interfera cu absorbtia fierului.
0
02-09-2015, ora 12:00
Anylssa
Nu este medic/terapeut
Anylssa
Buna ziua. Revin cu un mesaj care m.ar ajuta foarte mult raspunsul lui.. Are ceva daca iau dimineata fierul, si pe la ora 6 o pastila de calciu. Ma simt slabita rau, am stari de rau si am furnicaturi in picioare si maini, probabil din lipsa calciului. Multumescsimult!
0
02-09-2015, ora 12:34
lachriss
lachriss
Ar fi fost de dorit ca lipsa calciului sa fie documentata prin analize. Intre timp ati putea lua MagneB6 - 1 cpr x 3 ori/zi (nu mai luati si complexul de b-uri si acid folic). Este important sa excludeti si potentialii factori psihologici (anxietate, stari depresive)care ar putea fi responsabili de simptomele dv.
0
02-09-2015, ora 21:45
Anylssa
Nu este medic/terapeut
Anylssa
Stiu, nu este indicat sa iau calciu dupa ureche. Insa pe analize nu mi.au dat o valoare a calciului decat au scris ca este mai mic de 0.65 parca, si normalu era tot de atata.. Nu stiu sa va spun exact ce scrie pt ca analizele au ramas la medicul de familie. Oricum eu nu vreau sa iau decat 5 sau 10 zile maxim calciu lactic pastile cate una pe zii. Avand in vedere ca DZR este de 1000 mg, iar pastila are 500 mg, nu cred ca ar fii o problema spun eu..
0
02-10-2015, ora 14:31
Anylssa
Nu este medic/terapeut
Anylssa
Revin cu un mesaj. Am tot incercat sa vad de ce anume nu ma puteam concentra si nu aveam chef de nimic.. Ati avut dreptate! Am fost la un medic psihiatru unde mi s.a spus ca am intrat intr.o depresie. Probabil asta s.a datorat lipsei de fier care a provocat dezechilibre in corp si creier, pentru ca eu sunt o fire foarte vesela si nu am fost suparata in ultima vreme. Mi s.a dat paroxetina (seroxat) timp de 6 luni. In continuare o sa iau un complex de vitamina B care am auzit ca ma vor ajuta in depresie si starile mele permanente de anxietate.
0
11-10-2015, ora 17:41
lachriss
lachriss
Puteti lua Calciu 500, 10 zile, dar cautati un preparat care are si vitamina D.
0
28-07-2020, ora 11:41
Doct2016
Nu este medic/terapeut
Doct2016
Este important sa va faceti si feritina.

Intai organismul consuma feritina - adica depozitele de fier din ficat si apoi cele din sange.

deci cand ati donat sange, depozitele de fier erau mici.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: