Anevrism - sfaturi

23-03-2007
amica
Nu este medic/terapeut
amica
S-a opera cineva de anevrism la cap?
Cum este operatia?
Ce sintome sunt dupa operatie?
Are urmari are operatia?
Multumesc.
15 comentarii
0
14-08-2007, ora 00:00
ea_she
Nu este medic/terapeut
ea_she
Draga mea,
Citeste, te rog, mesajul trimis celeilalte persoane care a inrtebat de anevrism.
Operatia sotului meu a durat in jur de 3 ore.
Dupa operatie, pentru ca fisura a fost foarte mare si cheagul format, pe masura, a facut convulsii, din cauza carora a trebuit sa fie intubat si tinut sub efectul sedativelor cateva zile.
Dar totodata pot sa-ti spun ca sotul meu nu a mai facut alte episoade convulsive, desi au trecut 4 luni si nici nu a respectat regimulde viata recomandat.
Totodata, e bine sa stii ca eu cunosc cateva persoane care au suferit in urma cu ani aceasta operatie si acum sunt foarte bine.
Mai mult chiar, una dintre aceste persoane a serbat 11 ani de interventie si traieste sub stres si oboseala permanenta, fara a fi afectat.
Iti doresc sanatate tie si...oricui trece prin aceasta problema.
MAria
0
16-02-2011, ora 01:16
marioone
Nu este medic/terapeut
marioone
Va rugam daca cineva stie sau sa raspunda la 2 operatii de Anevrism prin Embolizare facute acum zece zile, una de 20mm si cealalta de 5mm, facute partial luni prima operatie cea mica de 5mm, a decurs FB.si a doua operatie de 20mm, a avut loc a 2a zi miercuri in acea saptamana.Operatia a durat 4 ore si jumatate!!!! Aici sa introdus un dispozitiv numit Stand.SI a doua operatie a decurs bine, iar a doua zi am observat caci mana dreapta si piciorul drept nu miscau cum trebuie, iar buza pe partea dreapta era putin deplasata.
Va rog intrebarea mea este daca cineva a trecut sau stie de ce trece asa de greu recuperarea si daca revine vreo data la normal.astazi au trecut 10 zile decand este internata, inca mai are dureri de cap, ameteli.
Sau poate sa se mai repete Anevrismul!
Suntem o familie credincoasa si credem in Dumnezeu, este vorba de mama.are 47 ani.

Marius.
0
16-02-2011, ora 18:58
gabriela38
Nu este medic/terapeut
gabriela38
dragii mei.sunt gabriela.am 38 de ani si acum am un an de cand am fost operata de anevrism al carotidei interne dreapta, rupt.am fost operata de urgenta.prima data mi-sa facut o angiograma nu s-a putut rezolva si apoi au hotarat sa faca operatie prin tehnica microchirurgicala.pe 7 februarie 2011am facut din nou o angiograma (la un an )si totul este bine.eu ma simt bine, traiesc normal ca si cand nu s-ar fii intamplat nimic.nu trebuie sa va fie frica, ganditi pozitiv ca asta va ajuta.stiu ca este greu dar este foarte important sa nu facem o tragedie din necazurile noastre ca atunci decadem psihic si este si mai rau.pentru cei ce au in familie pe cineva operat este foarte important sa nu vorbiti de fata cu persoana ce greu a fost sau ce operatie grea a avut.asta aduce panica va spun din proprie experienta.si trebuie tinut ce zice medicul neaparat, ca el stie ce a operat in capul bolnavului.daca pot sa ajut pe cineva cu vreun sfat sau vreo nelamurire atat cat stiu din proprie experienta id meu este gurita_misa.va doresc multa sanatate si un psihic tare, tare ca de asta avem nevoie in asa o situatie.
0
28-10-2011, ora 18:10
kristina_stanciu
Nu este medic/terapeut
kristina_stanciu
Sunt Kristina si mama mea a fost operata de anevrism in luna martie a.c. Dupa operatie am citit comentariile de pe acest forum si am fost optimista in legatura cu succesul operatiei si recuperarea dupa aceasta. Insa lucrurile nu au fost asa cum am sperat. Mama mea nici in ziua de azi nu vorbeste, nu isi misca mana dreapta, la inceput a fost o leguma, altfel nu pot descrie starea ei, era complet rupta de realitate, nu ne mai cunostea, nu stia sa bea, sa manance, nu putea sa stea in sezut, nu isi putea tine capul drept, cand mergeam la ea si ne apropiam de pat isi mai punea mana pe un fermoar sau un snur de la bluza si se juca minute in sir cu el... medicii nu i-au dat nici o sansa de recuperare, au zis ca asa va ramane. Dupa 3 luni se stat in diferite spitale, dupa ce am adus-o acasa, un kinetoterapeut din Sibiu a pus-o pe picioare si inca vine la ea sa ii faca exercitii la mana dreapta. Acum ne cunoaste, e prezenta, mananca, bea fara probleme, are initiative sa mai faca una-alta prin casa, e altfel decat la inceput. Dar situatia in sine e groaznica. Nu stiu daca isi va mai reveni vreodata sa poata sa fie independeta cat de cat, adica sa o pot lasa acasa singura macar o ora-doua...
0
29-11-2011, ora 22:24
socaciu marcela
Nu este medic/terapeut
socaciu marcela
buna seara.eu m-am oparat de anevrism cerebral acum 3 ani, dar nici astazi nu sunt bine.oeratia a durat in jur de 3-4 ore, dar eu nu imi amintesc nimic.am paralizat pe pertea dreapta(leguma), nu mi-am revenit, nu vad bine, ametesc foarte mult.nu pot merge singura numai cu insotitor.m-ai am un anevrism in partea dreapta de operat dar nu m-ai am puterea sa merg la operatie, sa m-ai sufar cat am suferit la prima operatie.succes
0
31-08-2013, ora 17:50
CD2013
Nu este medic/terapeut
CD2013
Buna ziua !
Ma numesc Cristina, Sunt din Timisoara.
In urma cu 2 zile dupa un Angio RMN am primit diagnosticul de mic anevrism 0.4 cm la peretele medial al ACI stg.cavernoase.
Sunt fff speriata,
va rog din suflet sa imi recomandati un neurochirurg bun si sa imi spuneti daca este grav si cum se trateaza astfel de afectiuni.

Daca ati mai trecut prin asa ceva, va rog sa ma ajutati.
0
28-03-2014, ora 18:42
Adinoasa
Nu este medic/terapeut
Adinoasa
Cristina te ai operat, esti ok?
0
28-03-2014, ora 19:04
CD2013
Nu este medic/terapeut
CD2013
Nu nu m-am operat, medicul neurochirurg care a analizat RMN a spus ca nu e nevoie de operatie, anevrismul e mic, dar trebuie monitorizat anual. Sper ca Dumnezeu sa ma ajute si sa nu am nevoie de operatie, anevrismul sa nu evolueze in nici un fel.
0
29-03-2014, ora 15:14
Adinoasa
Nu este medic/terapeut
Adinoasa
Eu am facut 5 saptamani de cand m am operat.Am avut un mic anevrism sacciform pe artera sylviana dreapta, anevrismul avea 3, 5mm, deci foarte mic.Am fost internata la spitalul Bagdasar Arseni din Bucuresti unde mi s a facut o angiografie dupa care a urmat cosmarul.Medicii de acolo nu au facut altceva decat sa ma sperie, mi au spus ca stau pe un butoi cu pulbere si ca anevrismul meu se poate rupe chiar si cand stranut.Le am cerut sa ma opereze si stii ce mi au spus?ca nu au protocol de tratament pentru anevrismele nerupte.Deci practic trebuia sa traiesc cu o sabie deasupra capului, sa astept sa se rupa anevrismul si sa ma rog la Dumnezeu sa ajungin timp la spital.Am venit in Italia la un centru specializat si dupa o saptamana m au bagat in operatie.E riscant sa stai asa, iti trebuie mai mult curaj sa traiesti asa stiind ca ai o bombs cu ceas in cap decat sa te operezi.Eu iti doresc multa sanatate si
Intelepciune sa iei decizia corecta!
0
29-03-2014, ora 16:11
CD2013
Nu este medic/terapeut
CD2013
asa e ai dreptate...traiesc cu sabia deasupra capului, nu trece zi sa nu ma gandesc la acest lucru.
ce fel de operatie ai avut ? microembolizarea sau clamparea chirurgicala? cum a decurs opreatia? cum te simti acum ? imi pot spune la ce spital si la ce medic in Italia te-ai operat?
Iti doresc multa sanatate!!
0
29-03-2014, ora 16:57
Adinoasa
Nu este medic/terapeut
Adinoasa
De ai stii cat de bine te inteleg...eu am aflat in ianuarie si pana la operatie nu stiu cum am reusit sa rezist, am 30 de ani si doua fetite, cea mai mica are 10 luni.Inteleg perfect prin ce treci, daca vrei sa vb mai mult, id ul meu de mess este adinapti.Nu mi au putut face embolizarea pt ca fiind atat de mic anevrismul, spirala aia pe care o baga in interiorul lui, nu ar fi avut loc deci am facut clamparea chirurgicala.Sunt super bine, inca din prima zi am fost bine, ma recuperez rapid.M am operat la Azienda Ospedaliera Careggi din Firenze la doctor Franco Amannati(un inger).te pup.
0
10-05-2016, ora 13:54
alinaadinaioana
Nu este medic/terapeut
alinaadinaioana
Buna, Adinoasa,

Este extraordinar ce spui si vreau sa te intreb daca medicii ti-au spus de urmari ce ar mai putea aparea?
Mai exista vreun pericol?
Te intreb, pentru ca sotul meu a suferit operatia clasica de anevrism cerebral, acum doua luni.
Totul a descurs bine (desi in operatie au fost complicatii), el nu are sechele.
Insa, inca imi este teama.

Multa sanatate!
1
13-11-2017, ora 15:37
Kryssa1983
Nu este medic/terapeut
Kryssa1983
Buna, am avut un anevrism de 8 MM și pe data de 18.10.2017 mi s a făcut embolizare.Totul a decurs bine am mai avut dureri in zona anevrismului dar suportabile in jur de 2 săpt.Ce mă îngrijorează acum este că de 3 zile am dureri de cap că niște arsuri in zona frunții și nu știu din ce cauza.A mai trecut cineva prin asta? Sănătate multa.
0
05-03-2018, ora 21:52
Mareluza
Nu este medic/terapeut
Mareluza
Ma intereseaza si pe mine unde ai facut embolizarea si care au fost costurile? CNAS a decontat costurile sau ai platit in totalitate? Multa sanatate !
0
11-04-2022, ora 00:02
Kryssa198314
Nu este medic/terapeut
Kryssa198314
Embolizarea a fost făcută la Spitalul
Universitar București și nu am plătit absolut nimic.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: