Anexita sau dereglare hormonala?

16-12-2018
AndreeaRx
Nu este medic/terapeut
AndreeaRx
Buna ziua! Ma confrunt cu o problema care incepe sa ma nelinisteasca destul de tare. Am 23 de ani si, de a lungul timpului, m am confrntat cu o menstruatie neregulata, neurmand inca vreun tratament in sensul acesta. De vreo 3 luni insa, menstruatia mi a venit pe data de 9 in fiecare luna. Problemele au inceput luna trecuta cand mi a venit o data pe 9, cand m a tinut normal 4-5 zile, si o data pe 30 cand m a tinut aprox o sapt, iar dupa ce s a oprit, in fiecare zi am observat pe tamponul zilnic cate o urma de secretie cu sange. Cantitatea de sange observata a fost infima in fiecare zi. Am mers la control iar diagnosticul pus a fost anexita si mi s a dat trat. cu zanocin+flamexin+cervugid+calciu. Urmez tratamentul de 3 zile, insa pana acum nu s a oprit sangerarea. Ba chiar am simptome premenstruale, si am observat ca scurgerile seamana acum cu cele din prima zi a menstruatiei. Nu sunt la fel de abundente ca la menstruatie, dar mai abundente decat au fost pana acum. Ma poate ajuta cineva cu un sfat, o parere, orice? Ma gandesc foarte mult la faptul ca e posibil sa fie o dereglare hormonala..in ultimele 2 luni m am apucat de sala, unde fac regulat efort fizic cu care pana acum n am mai avut de a face.
3 comentarii
1
18-12-2018, ora 09:37
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Buna ziua,

este important sa urmati tratamentul si sa urmariti urmatoarele doua menstruatii cum vor veni si cat vor tine. Acum este mult prea devreme pentru a spune ceva echivoc despre simptome fiind inca sub tratament

O zi buna,
Clinica Medicala Marie Stopes International
0
20-12-2018, ora 21:28
AndreeaRx
Nu este medic/terapeut
AndreeaRx
Multumesc mult pentru raspuns.
Am terminat tratamentul, insa sangerarea nu s a oprit, ba din contra. Vreo 2-3 zile am avut durerile specifice de la menstruatie si am sangerat mai mult. Am dedus eu ca aceea a fost, de fapt, menstruatia. A 2 a oara luna aceasta. Doar ca sangerarea continua, foarte putin ce i drept, dar in fiecare zi observ aceste scurgeri. Am fost deja de 3 ori la medic, care insista ca ar fi anexita si mi tot preacrie antibiotice pe care organismul deja nu le mai tolereaza. Ma gandesc sa consult si un alt medic. Tind sa cred mai mult ca este o dereglare hormonala. Mentionez ca mi s a comunicat faptul ca ovarele ar fi micropolichistice, dar ca nu este asta cauza problemei. Nu stiu ce sa mai inteleg.
1
21-12-2018, ora 11:41
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Buna ziua,

mergeti si la un alt medic,

O zi buna,
Clinica Medicala Marie Stopes International
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ciclul de două ori pe lună
  •