Angina flegmonoasa

23-08-2017
amp02
Nu este medic/terapeut
amp02
Mi s-a pus diagnosticul de angina flegmonoasa, am luat tratament claritromicina 500 mg 2 pe zi timp de 7 zile la recomandarea medicului ORL-ist iar simptomele nu s-au ameliorat. Senzatia de resimte doar pe partea dreapta a gatului ca un nodul. Tin sa mentionez ca aceasta a aparut acum 4 luni si nu cedeaza la antibiotic. Am mancat rodie si de atunci am aceasta senzatie persistenta in gat ca si cum ceva ar fi prezent acolo. Este posibil ca acel fruct sa fii fost contaminat cu vreun stafilococ/streptococ si de asta nu cedeaza la acest antibiotic. In urma cu o luna jumatate am luat tot claritromicina 500 mg 1 zi 10 zile tot de la ORL atunci fiind diagnosticata cu amigdalita acuta. In urma cu o saptamana mi s-a spus ca este angina flegmonoasa.
2 comentarii
0
24-08-2017, ora 20:57
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu. fructul NU ea contaminat
daca mai citesti pe forum o saintelegi ca Fructul era ACRU si a provocat hiperaciditate gastrica
ce ai in gat nu ese infectie si nu se trateaza cu antibiotic
este iritatia mucoasei faringelui cu acidul gastric si alimentele acre, acide,
0
24-08-2017, ora 21:33
amp02
Nu este medic/terapeut
amp02
Am inteles si am citit despre acest subiect, insa de ce pe perioada tratamentului cu antibiotic mi s-a inflamat putin amigdala dreapta. In zona in care simt acel nod /nodul, pare ca se simte o mica umflatura undeva in laterala gatului pe partea dreapta in partea de sus a gatului. Ar putea fi un ganglion ? Nu se simte decat in anumite pozitii ale gatului
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: