ANGIODERMITA PURPURICA SI PIGMENTARA

08-11-2011
hashmandel
Nu este medic/terapeut
hashmandel
Buna ziua !

In urma cu vreo 3 ani, mi-au aparut la baza degetelor de la membrele inferioare mici punctulete rosii, neinsotite de mancarimi, dureri, etc. Am ignorat crezand ca sigur e vorba de vreo ciuperca, zicand ' lasa ca merg la dermatolog in primavara, ca sa am picioarele frumoase vara ' ( aparitia punctuletelor producandu-se undeva la inceputul toamnei). Intre timp punctuletele s-au extins la glezna, in zona osului, devenind maronii. Imitial am fost la un dermatolog, insa raspunsul dansei a fost cat se poate de neconvinagtor, spunandu-mi ca nu stie ce am, si sa consult alt medic. M-am reintors la medicul de familie, care initial imi pusese un diagnostic ' Insuficienta varicoasa cronica ', care ulterior mi-a recomnadat o vizita la un chirurg vascular in Timisoasa ( eu locuiesc intr-un orasel din judetul Caras-Severin). Zis si facut, am consultat acel chirurg vascular, care in urma unei evaluari mi-a infirmat prezenta unor probleme de circulatie si recomandandu-mi un medic dermatolog. M-am reintors in orasul meu, am mers la un alt dermatolog, de data asta, care m-a diagnosticat cu ' Angiodermita purpurica si pigmentara ', dar fara a-mi da mai multe detalii despre aceasta afectiune, spunanadu-mi doar ca nu imi va trece niciodata. Pentru a evita o noua deplasare in Timisoara, care ar fi costisitoare, va rog sa imi spuneti ce anume ar trebui sa fac in cazul acestei afectiuni, ce se poate face pentru a stopa extinderea petelor maronii, deoarece este total inestetic. Am inteles ca se sparg capilarele, ce anume se poate face pentru a le intari?
Mentionez ca inainte de aparitia punctuletelor rosii, am avut un loc de munca care presupunea statul in picioare 12 ore, si stateam foarte mult incaltat. Cat e de grava aceasta boala, ce poate atrage dupa sine, sau este doar inestetica?
Va rog frumos sa ma ajutati !
5 comentarii
0
09-11-2011, ora 07:50
Dr. Adelina Batog
Dermatovenerologie, Iasi
Dr. Adelina Batog
Buna ziua,
De obicei aceasta afectiune apare in contextul unei insuficiente venoase cronice.
Antecedentele familiale de varice va predispun si pe dumneavoastra sa dezvoltati aceasta afectiune.
Pentru confirmarea insuficientei venoase ar trebui sa faceti o echografie Doppler venoasa.
Pentru imbunatatirea circulatiei ar trebui sa respectati o serie de reguli: evitarea ortostatismului prelungit, a statului pe scaun mult timp sau picior peste picior, repaus la pat cu picioarele ridicate la 45 grade- sprijinite pe perna-, purtarea ciorapilor de contentie elastici, tratament timp indelungat cu medicamente ce imbunatatesc circulatia si intaresc capilarele- Tarosin, Vessel due, Detralex.
Numai bine,
0
09-11-2011, ora 10:15
hashmandel
Nu este medic/terapeut
hashmandel
Stimata doamna doctor,

Va multumesc pentru raspuns. Cand am fost la acel chirurg vascular, dansul mi-a facut un sono Doppler sau ceva de genul, nu stiu exact denumirea, se auzea pulsul de la picioare, mi s-a masurat tensiunea atat la membrele inferioare cat si la cele superioare. Medicul mi-a spus ca din punctul sau de vedere, cel al circulatiei, sunt sanatos.
Trebuia sa isi dea seama ca aceste pete maronii au provenit in urma unor capilare sparte?
Dupa un tratament cu Detralex si Tarosin, si evitand statul in picioare, respectiv sezutul indelungat pe scaun, ar trebui oarecum sa se stopeze extinderea petelor?
Ce inseamna tratament de lunga durata? 3 luni, 6 luni? Vreau sa incep sa iau tratamentul.

P.S. : Departe de mine gandul de a subestima performantele medicale ale celorlati medici, ci pur si simplu va cer parerea.

Cu stima,
0
09-11-2011, ora 10:42
Dr. Adelina Batog
Dermatovenerologie, Iasi
Dr. Adelina Batog
Buna ziua,
Daca leziunile s-au extins de cand ati facut sono Dopplerul poate ca n-ar fi rau sa faceti acea echografie de care v-am scris.
Tratamentul se masoara in ani cu mentiunea ca, in functie de evolutia leziunilor se pot face si pauze de cateva luni ( ex tratament 6 luni apoi pauza 2-3 luni)
Cu stima,
0
09-11-2011, ora 11:05
hashmandel
Nu este medic/terapeut
hashmandel
Va multumesc mult !

Sono Doppler-ul l-am facut acum 1 luna de zile, de atunci nu s-a mai extins. La inceput mi s-a pigmentat pielea, acum de ceva vreme( luni de zile) a stagnat.
Aceasta afectiune poate atrage dupa sine altele mai grave?
Acele pete se pot indeparta in vreun mod, nu stiu, laser, operatie, etc?

Va multumesc si va promit ca nu va mai stresez !

Voi face acel Doppler, sper sa fie o asa aparatura in orasul meu.

Toate cele bune !
0
09-11-2011, ora 14:02
Dr. Adelina Batog
Dermatovenerologie, Iasi
Dr. Adelina Batog
Pigmentatiile sunt permanente.
Parerea mea e ca nu trebuie sa va mai ganditi la ce s-ar putea intampla grav ci sa urmati sfaturile pe care vi le-am dat. Daca leziunile avanseaza sau se eczematizeaza sau se intampla ceva mai vorbim.
Numai bine,
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.