Anti Citomegalovirus IgM -1, 45

04-06-2017
Alexa199
Nu este medic/terapeut
Alexa199
Buna ziua! Sunt insarcinata in 12 saptamani, mi-am facut testul torch de curand si mi-au iesit urmatoarele: Anti Citomegalovirus IgG-ser 111, 7 (adica negativ) si Anti Citomegalovirus IgM-ser 1, 45, adica pozitiv. Am facut morfologia pentru primul trimestru si ecografa mi-a spus ca este dezvoltat normal, i-a masurat manutele, picioarele, activitatea cerebrala. Acum astept rezultatele de la Dry test si joi am programare la Matei Bals pentru a repeta analizele pentru Citomegalovirus + aviditate. Este o valoare destul de mica, doctora care imi urmareste sarcina a spus sa nu ma panichez ca ar putea sa nu imi dea sa le repet dar mai bine sa fim sigure. A mai trecut cineva prin asta?
1 comentarii
0
08-08-2017, ora 20:50
Dr. Cosmina Brummer
Obstetrica-ginecologie, Rm.Valcea
Dr. Cosmina Brummer
Dublu test, dry test se adreseaza unor categorii de malformatii: trisomie 13, 18, 21, respectiv fibroza chistica.
Torch este o analiza care merge pe parte infectioaza in sarcina.
De regula, laboratoarele recomanda repetarea Ig G si Ig M la 2-3 saptamani si compararea rezultatelor. De regula, este vorba de un contact mai vechi cu CMV, dar nu se poate exclude in toate sarcinile. Importanta este dinamica anticorpilor.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Testul/panelul TORCH
  •