Antibiotice vs Anticonceptionale

17-01-2010
korres
Nu este medic/terapeut
korres
Buna ziua! Se pare ca am neglijat faptul ca antibioticele diminueaza efectul anticonceptionalelor. Banuiesc insa ca nu este valabil in cazul tuturor antibioticelor.
Iau Yasmine, la indicatia medicului ginecolog, de aproximativ 2 ani si jumatate. De curand am avut o problema cu gatul, asa ca am luat Klaricid 500 mg (nu stiu daca sub numele acesta se gaseste si in Romania...substanta activa este Clarithromycin). Mentionez ca am inceput tratamentul cu antibiotic luni, 11 ianuarie, iar ultimul aticonceptional de pe folie l-am luat marti, 12 ianuarie. Relatii sexuale am intretinut joi, cand terminasem si antibioticele. Problema mea este ca inca nu mi-a venit menstruatia pana acum, desi, vineri - sambata, trebuia sa apara.
Va multumesc foarte mult, astept un raspuns, sper ca nu v-am obosit.
9 comentarii
0
17-01-2010, ora 14:18
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Claritromicina este capabilă să scadă efectul anticoncepţionalelor (din fericire, în cazul yasminei mai puţin ca în alte cazuri), până la niveluri la care protecţia nu mai este sigură. Deci, e bine să consideraţi că nu mai sunteţi sub protecţie atât în perioada în care luaţi acest antibiotic, cât şi 7 zile după aceea.
0
17-01-2010, ora 15:00
korres
Nu este medic/terapeut
korres
multumesc mult pentru raspuns!
0
17-01-2010, ora 20:30
catalinutza
Nu este medic/terapeut
catalinutza
As avea si eu o intrebare in legatura cu antibioticele si anticonceptionalele.
In luna decembrie am facut o pauza pentru ca aveam deja 1 an decand foloseam Logest. La inceputul lunii ianuarie cand am inceput un nou blister de Logest, luam si Klacid 500gm. Menstruatia a durat ca de obicei 5 zile dupa care am inceput sa am sangerari usoare dupa contactul sexual sau uneori chiar fara sa am contact sexual. Mentionez ca in tot acest timp cat am luat logest nu am avut nici un fel de probleme sau disconfort, mi-au fost chiar recomandate de medicul ginecolog. Este posibil ca sangerarile sa fie din cauza atibioticelor?
Am intrerupt tratamentul cu logest 2 zile pentru ca inca iau antibiotice iar acum sangerarea este mult mai puternica. care e cauza?
0
17-01-2010, ora 20:42
Issa23
Nu este medic/terapeut
Issa23
Sangerare sau spottttingul acela ?[ care poate fi si el mai abundent uneori sau nu, din cauza antibioticelor..] Sangerarile adesea pot fi, pana se reobisnuieste organismul cu anticonceptionalele sau de la antibiotice..sau raceala[ in cazul in care ai fost racita mai rau ]. iar anticonceptionalele NU trebuia sa le intrerupi in nici un caz, nu se intrerup, trebui luate/terminate cu cap, macar pana la terminarea foliei !.. si apoi sa iei pauza daca vrei. te pup si ai grija de tine !
0
18-01-2010, ora 12:57
tania.t
Nu este medic/terapeut
tania.t
Am si eu o problema. Am 33 de ani si am o fetita de 8 ani. Sotul meu mai vrea un copil dar asta nu este prioritatea mea acum. Lui i-am spus ca am intrerupt anticonceptionalele dar nu este asa. Se intreaba de ce de 6 luni de zile nu am ramas insarcinata si vrea sa facem niste analize. Intrebarea mea este daca la probe de sange sau urina se vede faptul ca eu iau in continuare pilule. Ce pot face sa nu raman insarcinata (macar inca un an) fara ca el sa nu isi dea seama ca eu fac ceva sa aman sarcina.Va rog frumos sa ma ajutati ca deja situatie a devenit presanta pentru mine.
0
26-02-2010, ora 16:30
laurash
Nu este medic/terapeut
laurash
Buna ziua. am si eu o nelamurire. am fost la medicul ginecolog in urma unei probleme si mi-a recomandat ac karissa si amoxicilina. acestea luate impeuna diminueaza efectul ac? va rog astept un raspuns urgent
0
21-03-2010, ora 00:51
andreeaturcoaz
Nu este medic/terapeut
andreeaturcoaz
Am si eu o mica dilema, daca se poate sa ma ajutati. In urma analizei uroculturii medicul urolog mi-a prescris sa iau ciprinol 500 mg/ 2 zi timp de zece zile. In primele 2 zile nu m-am simtit bine manifestand simptome ca de raceala, stare de oboseala, stomac iritat si mici intepaturi in zona bilei. Mentionez ca iau cu antibioticul si erceflora si nistratina tocmai ca sa nu am probleme... Pe de alta parte iau de aproape un an yasmin si iata ca in a treia zi de antibiotic am avut sangerari dupa urinare, desi senzatia de usturime a disparut. Oare anticonceptinalele interactioneaza cu ciprinol sau nu le tolerez eu bine? D-na ginecolog a spus ca nu, dar de unde sangerarile...? Va raman recunoscatoare dca ma lamuriti. Multa sanatate!!!
0
29-08-2012, ora 23:59
yomyky29
Nu este medic/terapeut
yomyky29
Am o problema! Vreau sa stiu dak Cuminol scade efectul anticonceptionalele...Ama nevoie de un rasp urgent..a trecut deja o saptamana de la contactul neprotejat si vreau sa stiu daca sa fac un test de sarcina...sau nu..Astept raspuns.Multumesc!
0
12-02-2018, ora 22:41
Alexandra2526
Nu este medic/terapeut
Alexandra2526
Bună seara... am o întrebare DALACIN C reduce efectul anticoncepționalelor Yasmin?
Adaugă un comentariu / răspuns

10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici!
 
 
 
Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.