anticonceptionale

11-11-2013
mire09
Nu este medic/terapeut
mire09
buna, iau anticonceptionale de 7 ani, microgynon si as dori sa le intrerup ca sa raman insarcinata. Menstruatia mea inainte de a lua anticonceptionale nu era regulata, acum nu stiu ce sa fac? sa le intrerup si sa vad daca imi vine sau nu sau sa nu le intrerup si sa merg la un medic sa ma sfatuiasca el ce sa fac??
1 comentarii
0
11-11-2013, ora 21:52
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
Daca vrei sa ramai insarcinata trebuie sa renunti la anticonceptionale... Alta solutie nu exista..

Asa ca pur si simplu nu le mai iei si vezi ulterior daca iti vine menstruatia sau nu desi, dupa atat de multi ani de pilule mai mult ca sigur nu o sa ai menstruatie la timp in primele luni. Atunci cand iei pilule multi ani dureaza cateva luni pana cand ovarele isi reiau functiile.

Cel mai probabil vei ajunge la medic din cauza lipsei menstruatiei, ai luat prea multi ani anticonceptionale.

Cat timp ai luat pilule ovarele tale nu au functionat, ci au fost in repaus, iar acea sangerare in zilele de pauza nu era menstruatie, ci doar o sangerare de privatiune.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Schimbarea metodei contraceptive
  • Dereglari hormonale cauzate de anticonceptionale
  • Greseli in administrarea contraceptivelor
  • Contraceptivele orale - avantaje și riscuri
  • Contraceptivele hormonale pot crește riscul de depresie
  • Contraceptivele hormonale cresc riscul de suicid?
  • Greșeli în utilizarea pilulelor anticoncepționale
  •