anticonceptionale desorelle

16-06-2010
free_angel4u4
Nu este medic/terapeut
free_angel4u4
Buna ziua.
Am inceput sa folosesc anticonceptionalele Desorelle de 7 zile ( mentionez ca e prima luna cand le iau inca din prima zi de menstruatie si la aceeasi ora ). Dupa cate zile poti avea sex neprotejat?
10 comentarii
0
16-06-2010, ora 18:05
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Chiar de azi.fara nici o grija.
0
16-06-2010, ora 20:15
free_angel4u4
Nu este medic/terapeut
free_angel4u4
Si daca am inceput sa fac sex neprotejat de 2 zile si aseara s-a terminat in mine este vreo problema? trebuie sa iau pilula de a doua zi?
0
17-06-2010, ora 19:44
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Nu, sa nu iei pilula de a doua zi, caci esti protejata chiar de la a doua pilula.Sper ca nu ai luat-o...
0
17-06-2010, ora 19:53
free_angel4u4
Nu este medic/terapeut
free_angel4u4
Nu nu am luat-o. Va multumesc pentru raspuns.
0
22-06-2010, ora 18:25
luci43
Nu este medic/terapeut
luci43
i-au de cateva luni dessorele si de cateva luni am amanat ciclul ceea ce s-a antamplat si ultimele 2 luni.De cand am baut ultima pastila au trecut 4 zile si nu mi-a venit. CE AR PUTEA FI?
0
30-06-2010, ora 22:50
Moni000
Nu este medic/terapeut
Moni000
Bun.am inceput de cateva luni sa folosesc conceptionale desorelle, insa acum am o mare dilema...
Am inceput o noua folie dupa cele 7 zile de pauza, am luat primele 3 pilule, iar apoi am plecat din oras 2 zile, si am uitat complet sa iau folia de anticonceptionale cu mine, m'am gandit sa imi cumpar o noua folie insa acum era intr-o zona mai..izolata..nu am gasit. Am ajuns acasa luni, si trebuia sa iau pilula de sambata, de duminica si de luni evident, le-am luat asa: cea de sambata imediat ce am ajuns, iar cele 2(duminica si luni) la ora la care trebuia sa le iau de obicei (ora 18). Nu stiu daca am procedat bine, precizez ca nu am avut relatii sexuale cam de o luna si pana la ora actuala. Insa zilele astea vine sotul meu din voiaj si as vrea sa stiu daca sunt in continuare protejata!!!!!!(am luat pastilele in coninuare de luni asa cum trebuia) Va rog frumos sa imi dati un raspuns concret si va rog sa imi explicati si nelamurirea precizata mai sus. Multumesc anticipat!
0
06-10-2010, ora 23:43
pui mic
Nu este medic/terapeut
pui mic
Buna...De 1 an si cv am inceput sa i-au anticonceptioanle, prima oara am luat marvelon28 de la un centru de planning iar apoi marvelon 21, am inteles k nu ar fi diferenta intre cele 2, dar eu am simtit unele schimbari..d cand am folosit marvelon 21 parca m-am mai ingrasat, in special la solduri si burta si in plus nu am mai avut un apetit sexual la fel...acum am fost l un alt plannig sa reiau marvelon 28 dar nu aveau si mi sa recomandat desorelle.mi sa spus k sunt la fel k marvelon.dar eu nu prea am incredere..nu am mai auzit de el.ce imi puteti spune de el(am citit prospectu ;) ) si care anticonceptional ar fi cel mai recomandat?...am citit l reactii adverse si nu scrie la fel ca la marvelon 21...pot avea si desorelle aceleas reactii :|..please help me nu vreau sa ma mai ingras ca deabia ma chinui acum cu aripioarele ce mi'au aparut sa le dau jos...:| si in plus si prietenul meu a avut d suferit :D
0
05-07-2011, ora 15:02
cristina18
Nu este medic/terapeut
cristina18
buna, am 18 ani si de doua luni folosesc anticonceptionalele desorelle...vreau sa stiu daca in timpul administrarii pot sa beau bere sau sa fumez?si inca un lucru, in cele 7 zile de pauza am facut sex neprotejat, exista riscul de a ramane gravida chiar daca eram in prima luna de cand foloseam anticonceptionale?multumesc
0
28-09-2012, ora 18:10
sasarean dana
Nu este medic/terapeut
sasarean dana
Buna ziua am si eu o intrebare am inceput sa iau anticonceptionale DESORELE in prima zi a menstruatiei si dupa 3 pastile mi sa oprit menstyruatia de tot.Ce trebuie sa fac sa le intrerup sau sa coontinu sa le iau.
0
14-04-2021, ora 14:33
TMiki
Nu este medic/terapeut
TMiki
Bună ziua și eu am început azi sa iau prima pastilă de desorelle. Îmi puteți spune dacă este bine ca am început astăzi sau trebuia sa aștept pana la prima zi de ciclu?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Schimbarea metodei contraceptive
  • Dereglari hormonale cauzate de anticonceptionale
  • Greseli in administrarea contraceptivelor
  • Contraceptivele orale - avantaje și riscuri
  • Contraceptivele hormonale pot crește riscul de depresie
  • Contraceptivele hormonale cresc riscul de suicid?
  • Greșeli în utilizarea pilulelor anticoncepționale
  •